За сите оние на кои им треба пауза од месо и масна храна: Тестенини со зеленчук

Празниците завршија и сега на сите ни требаат оброци полни со здрави состојки, малку маснотии и јаглехидрати.

Овој рецепт е погоден за вегетаријанци и за сите оние на кои им треба пауза од месо и масна храна.

Состојки:

  • Интегрирани тестенини
  • 8 сецкани печурки
  • 7 шери домати
  • Половина голема тиквичка исечена на коцки
  • 200 гр тиква, исечена на коцки
  • 1 помала или половина поголема глава сецкан кромид
  • 2 чешниња лук

Подготовка:

Исечете ја тиквата на коцки и ставете ја во сад, додадете лажица масло, сол и бибер по вкус и промешајте. Наредете ги коцките од тиква на плех за печење и печете ги во рерна околу 25 минути. Гответе ги тестенините во солена вода, според упатствата за готвење, исцедете ги и оставете ги настрана. Исечете го кромидот и пржете го во голема тава со малку масло на средна топлина. Додадете го ситно исецканиот лук, сецканите печурки, тиквичка и шери домати, исечени на половина. Мешајте додека целиот зеленчук убаво не се испржи и добие златна боја.
Додадете варени тестенини и тиква и промешајте. Додадете сол и бибер по вкус. Ако сакате, можете да додадете малку маслиново масло, оригано, кари или пармезан.

Предлог за десерт: Прелиена пита со вишни: Сочна и слатка – ќе му стане омилениот десерт на вашето семејство!

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време