Необични навики на Никола Тесла: Тенка е линијата помеѓу генијалноста и лудоста!

Верувале или не

Во 1943 година на божиќна ноќ, починал Никола Тесла, а освен по неверојатните достигнувања, ќе го паметиме и по необичните навики

Покрај неговиот генијален ум што никој не може да го оспори, Никола Тесла имал многу навики што другите не ги разбирале и поради тоа честопати го нарекувале „луд научник“.

Ова се некои од навиките и особините на Тесла…

  • Му се слошувало кога ќе видел кајсија.
  • За ручек, задолжително прво во глава ги пресметувал димензиите на чинијата или шолјата.
  • Кога ќе почнел да чита некоја книга, потоа морал да ги прочита сите дела од тој автор.
  • Имал хиперсензитивен слух и вид, па голем проблем му претставувале инсектите како комарци и муви.
  • Бил левак, но со текот на времето успеал да ја истренира и десната рака, па често ги користел наизменично.
  • Секогаш ги броел своите чекори и ја пресметувал оддалеченоста на некој објект или зграда од себе, а потоа и времето и својата просечна брзина.
  • Обожавал гулаби, па дури и на прозорецот од својата соба имал импровизирана амбуланта за повредени гулаби.
  • Не поднесувал жени со обетки и бизарни помодарски фризури.
  • Бил опседнат со бројот 3 – од бројот на салвети за ручек до бројот на хотелската соба.
Вака Никола Тесла го тренирал мозокот: 3 навики што ги обновуваат мозочните клетки и го подобруваат помнењето!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време