Направете сами: Домашен лосион за сончање од само 3 состојки

Едноставно се прави, а долго трае

Многумина ги претпочитаат природните лосиони кои имаат проверени состојки

Овој домашен рецепт за лосион за сончање содржи само 3 состојки, што сигурно ги имате дома. Станува збор за кокосово масло, црн чај и ланолин. Можно е да немате ланолин, но него можете да го набавите во аптека.

Овие посебно одбрани постапки го забрзуваат процесот на добивање боја, штитат од сонце и ја прават кожата мека, притоа задржувајќи ја нејзината влага. Покрај тоа, црниот чај содржи антиоксиданси кои ќе го одржуваат вашето тело здраво дури и по изложувањето на сонце.

Најпрво, сварете 3-4 кесички црн чај и оставете го да се излади малку на собна температура. Потоа во блендер ставете 3-4 лажици кокосово масло, 3-4 лажици ланолин и половина од сварениот чај. Мешајте 2-3 минути, па внимателно додајте го остатокот од чајот. Мешајте додека не се соединат состојките.

Префрлете ја смесата во сад или шишенце и цврсто затворете го. Бидете внимателни при користење на лосионот, бидејќи може да остави траги на облеката.

Уште една предност на овој лосион е тоа што вашиот затемнет тен ќе ја задржи својата нијанса и во текот на зимските месеци.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време