Веге-тренд… кој мора да го пробате: „Шницли“ од карфиол

Крцкави и вкусни

Да, добро прочитавте! А ако им додадете и куркума, ќе добиете крцкаво, златно совршенство. Најдобро од сè: рецептот е неверојатно едноставен!

Потребно за 4 лица: главица карфиол, 1 лажица маслиново масло, 1 лажица куркума во прав, сол, црн пипер.

Приготвување: измијте го карфиолот, исушете го добро и испечете го во тепсија обложена со хартија за печење (исчистен од листовите и стебленцето, исечкан на попречни парчиња од 1 до 2 см, напрскан со масло и зачинет по вкус). Печете го 20 минути (со едно вртење!) во претходно загреана рерна на 220 степени.

Идеја-плус: додајте лажиче песто од босилек или рукола.

Текст: Ј. Убипарип

Фото: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време