Моркови на скара со авокадо и нане: Освежителна комбинација на вкусови

Лесно и вкусно

Денес одлучивме да ви претставиме рецепт за лесна, вкусна вечера што ќе ја зготвите многу брзо, а ќе ја изедете уште побрзо.

Состојки (за 4 лица)

1 лажица куркума
3 лажици сок од лимон
2 лажици мед
1 шолја маслиново масло
1 лажица ѓумбир во прав
8 моркови со средна големина
2 авокадо
половина шолја свежо нане
сол

Приготвување:

1 Исечкајте го морковот со ноже за лупење и зачинете со куркума и сол.
2 Во сад, измешајте сок од лимон и мед, потоа додајте ѓумбир и сол.
3 Нанесете малку маслиново масло врз морковите и ставете ги во тава. Печете ги околу 20 минути во рерна.
4 Извадете ги од рерната и додека се топли, прелијте ги со мешавина од мед, ѓумбир и сок од лимон. Додајте свежо нане и послужете.

Добар апетит!

Текст: Убавина и здравје

Фото: Инстаграм

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време