Крем-супа полна со витамини и минерали: Ги исфрла токсините и го забрзува метаболизмот!

Богат вкус, малку калории

Идеалниот летен оброк изгледа токму вака

Потажите или крем-супите се совршен избор за летен ручек или вечера. Доволно се лесни, а истовремено ќе ви обезбедат доволно енергија и хранливи материи.

Ние најдовме рецепт за потаж што има минимално калории, богат вкус, изобилува со витамини, а истовремено го поттикнува исфрлањето токсини и го забрзува метаболизмот.

Доколку досега не сте пробале крем-супа од батати и моркови, сега е вистинското време.

Состојки:
 • 1 поголем батат
 • 3 средни моркови
 • 20 г сварен грав
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 целер
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 1 лажиче мелено чили
 • 1 лавров лист
 • сол и бибер
 • 1,5 литри бујон од зеленчук
 • 3 лажички маслиново масло
Приготвување:

Излупете ги бататот и морковите, измијте ги и исечкајте ги на мали коцки. Кромидот и целерот исечкајте ги што поситно и згмечете го лукот.

Загрејте маслиново масло во подлабоко тенџере и додајте кромид, па потоа, динстајте додека зарумени и додајте го лукот. Потоа, додајте го и целерот и динстајте уште минута-две.

Додајте ги и преостанатите состојки, бататот, морковот, солта, биберот, чилито, црвениот пипер и лавровиот лист, па сето тоа прелејте го со бујон и оставете го да се вари.

Кога ќе забележите дека бататот и морковот омекнале, додајте го и гравот.

По варењето, со стапчест миксер или со блендер изматете го сето тоа за добиете крем-супа.

Предлог за ручек: Крем супа од тиквички
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време