Направете го ова со стапалата после туширање и подобрете го здравјето

Мала навика после туширање спречува развој на габи на стапалата.

Стапалата се дел од телото што е исто толку важно да се грижиме добро како и секој друг дел од телото. Особено е важно да знаете како да ја третирате кожата после туширање, да ги користите вистинските производи и да се грижите повеќе за здравите навики што ги правите секој ден. Тушот е важен затоа што може да донесе многу штета, особено ако користите производи за тело што не одговараат на вашиот тип на кожа. Покрај тоа, важно е да се обрне внимание на температурата на водата за време на туширање и времето поминато под туш (не се препорачува подолго од десет минути).

Мали навики по туширање

Малите навики што ги имате по излегувањето од туш се исто толку важни како и оние под туш. Најчеста причина за габа на стапалата се токму навиките за кои пишуваме. Така, за борба и спречување на каков било вид на инфекција и габа на стапалата, исклучително е важно добро да се избришат и да се исушат областите помеѓу прстите. Габите сакаат влажна средина и ова е местото каде што сакаат да се размножуваат и растат.

Д-р Ивар Рот зборува за мал трик за како да се направи тоа безбедно: „Додека ја сушам косата после туширање, истовремено ги сушам прстите, а тоа го смислив токму за борба против габични инфекции на стапалата и ноктите“. Кога ќе ги оставите стапалата да се сушат на воздухот, ќе треба најмалку половина час да се исушат правилно, а вие често не можете да избришете сè со крпа. И габите ги сакаат овие топли и темни места, па затоа стапалата и пределот околу прстите се совршен дел за влага и нивно развивање. Сепак, на пациентите не им се препорачува да користат фен за коса директно, но им е наложено да користат поинаква крпа од крпата со која го избришале телото при бришење и сушење.

Совети за спречување на габа на стапалата

Советот што вреди и во тежина од злато кога станува збор за спречување на габа на стапалата е да внимавате какви чевли носите. Тоа е, не носете премногу тесни чевли, така што стапалото има доволен проток на воздух, што е исклучително важно за стапалата.

Следете ги стапалата и промените на нив за да забележите какви било промени во времето бидејќи дури и мали бели дамки на ноктите или задебелување на ноктите или промена на бојата може да бидат знак дека се појавило габично воспаление. Ако ви се случи да добиете габа на стапалата, продолжете да одржувате максимална хигиена и да добивате антифунгални лекови во аптека за да помогнете во лекувањето на вашите симптоми. Покрај тоа, клучна е здравата исхрана, имунитетот и навиките.

Прочитајте и: Како да ги прикриете несовршеностите на нозете?

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време