Кајгана со зеленчук и со печурки: Менемен

Наместо со сирење или со сланина, пригответе малку поинаква кајгана

285

СОСТОЈКИ:

1 тиквичка

1 кромид

2 домати

2 свежи пиперки

200 г печурки буковки

4 – 5 јајца

2 големи лажици путер

малку маслиново масло

сол

мешан зачин

малку црн пипер

 

Пробајте и: Пченкарни мафини „Попај“

 

ПРИГОТВУВАЊЕ:

Зеленчукот се сечка ситно и се става во тава за пржење, па се додаваат путерот и маслиновото масло, се пржи додека заруменат продуктите.

Откако добро ќе се испржи, се додаваат зачините, се промешува, потоа се додаваат и претходно изматените јајца.

Се промешува убаво за да се соедини зеленчукот со јајцата, па се пржи уште малку.

Се служи со јогурт, сирење, павлака.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време