Главно јадење: Свинско рагу со брокули

Главно јадење: Свинско рагу со брокули

SHARE

Clipboard021

Состојки:

 • 800 г свинско месо
 • 3 главици кромид
 • 3 дл супа од зеленчук, од коцка
 • 3 дл бело вино
 • 250 г шампињони
 • 1 брокула
 • 3 жолчки
 • 1 лимон
 • 2 лажици брашно
 • 150 г ориз
 • 0,5 дл масло
 • мешавина од зачини
 • сол
 • бибер

Приготвување:

1. Месото се сече на покрупни коцки, кромидот се сечка ситно, а шампињоните на листови. Брокулите искинете ги на цветчиња.
2. На малку масло пропржете го кромидот за да биде стаклест, а потоа додајте го месото и него кратко пропржете го.
3. Ставете брашно, помешајте и налејте супа од зеленчук и бело вино. Варете на умерена температура додека месото омекне.
4. Пред крајот на варењето додајте ги шампињоните, брокулите и зачини по вкус, па продолжете со варењето уште 10 минути додека зеленчукот омекне.
5. Тргнете го од ринглата, додајте мешавина од жолчки и сок од лимон и измешајте.
6. Оризот обарете го во солена вода, процедете го и служете го како прилог.

НЕМА КОМЕНТАРИ

Оставете Одговор