Здравствени проблеми кои влијаат на слабеењето

Обрнете внимание

Кога станува збор за телесната тежина, колку што не е добро со вишок тежина, толку многу може да биде проблем ако изгубите тежина одеднаш. Ако не следите одредена диета, и одеднаш изгубите тежина, тоа може да укаже на одредени здравствени проблеми, па не двоумете се да побарате совет од лекар во тој случај.

Се случува некое лице, покрај ненадејно слабеење, да има и дополнителни здравствени проблеми, како што се промена на апетитот, главоболки и чувство на замор. Експертите ги истакнуваат причините зошто постои ненадејно слабеење.

Тироидната жлезда

Многумина не го знаат ова, но тироидната жлезда игра важна улога во процесите во телото. Дали ќе има ненадејно зголемување на телесната тежина или нагло слабеење зависи од количината на хормони кои се лачат од жлездата. Имено, во случај на ненадејно слабеење, постои забрзана работа на тироидната жлезда.

Рак

Ракот се карактеризира со бројни тегоби, а наглото слабеење е еден од придружните симптоми на оваа болест, односно рак на желудник.

Дијабетес

Дијабетесот може да предизвика нагло слабеење. Односно, хормонот инсулин не може да ја стимулира глукозата да стигне до клетките, па затоа останува во крвта. Телото реагира на оваа ситуација со чувство на глад и почнува да консумира алтернативни извори на протеини, односно да ги црпи од мускулите.

Стрес

Една од главните причини за губење на тежината може да биде зголемен стрес. Кога сме под стрес има намалување на апетитот и слабеење. Истото важи и за депресијата.

Прочитајте и: Кои органи ги напаѓа ковид-19?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време