Што предизвикува висок крвен притисок и како да се намали ризикот?

Обрнете внимание

Ако направите некои од овие промени во вашиот животен стил, многу добро можете да ја одложите или спречите хипертензијата – висок крвен притисок.

Голем дел од популацијата страда од висок крвен притисок. Сепак, иако високиот крвен притисок (што лекарите го нарекуваат хипертензија) може да предизвика фатални проблеми, многумина сè уште не го држат под контрола, а некои дури и не знаат дали воопшто имаат висок крвен притисок.

Овој проблем се дефинира како „крвен притисок на sидовите на крвните садови“, вели д-р Неха Вјас за здравје. Единствениот начин да откриете дали имате висок крвен притисок е да го измери и одреди вашиот лекар. Високиот крвен притисок честопати нема знаци или симптоми на предупредување.

Користејќи монитор за крвен притисок, вашиот лекар доаѓа до два различни броја: вашиот систолен крвен притисок (секој ритам на срцето) и вашиот дијастолен крвен притисок (притисок помеѓу отчукувањата). Кога лекарите ќе ви кажат колкав е вашиот крвен притисок, тие обично го кажуваат тоа во овој формат: систолен крвен притисок преку дијастолен крвен притисок (на пример, 120 с 80 се смета за нормален опсег на крвниот притисок).

Д-р Вјас објаснува дека лекарите не знаат точно што предизвикува висок крвен притисок, но постојат вообичаени фактори кои придонесуваат за оваа состојба и оние што можат да ја влошат. Добри вести? Многу од овие фактори можат да се спречат.

Што предизвикува висок крвен притисок?

Пушењето, на пример, не е добро за вашиот крвен притисок (или, искрено, не е добро за целокупното здравје). „Луѓето кои пушат имаат поголема веројатност да имаат висок крвен притисок“, вели д-р Вјас.

Друг фактор што придонесува за висок крвен притисок е нивото на стрес, продолжува лекарот. Американското здружение за кардиологија посочува дека, иако врската помеѓу високото ниво на стрес и високиот крвен притисок сè уште се изучува, стресот може да ги натера индивидуите да се свртат кон лоши навики како прекумерна конзумација на алкохол и лоша исхрана, и тие се инхерентно ризични фактори. Со други зборови, ако сте помалку стресни, веројатно ќе направите подобар избор на животен стил за да ви помогне да го одржите крвниот притисок во здрав опсег.

Изборот на исхрана може да влијае на вашиот крвен притисок, како што е внесувањето сол, што кај некои луѓе може да придонесе за хипертензија. Бидете сигурни дека имате здрава исхрана, како и доволно физичка активност и не претерувајте со консумирање алкохол. Сето ова ќе ви помогне да ја контролирате вашата тежина, што исто така може, ако е многу над соодветно, да биде еден од предизвикувачите на висок крвен притисок, според д-р Вјас.

За жал, постојат некои фактори на ризик кои не можат да се контролираат, како што се стареењето и генетиката. Ако неколку членови на вашето семејство имале проблеми со крвниот притисок, важно е да се осигурате и да обрнете посебно внимание на гореспоменатите фактори на живот.

Заклучок: Иако не се сите причини за висок крвен притисок под ваша контрола, сепак има многу начини да го намалите ризикот, вклучително и воздржување од пушење цигари, одржување на здрава тежина и умерена консумација на алкохол. Подеднакво важни се редовните прегледи на крвниот притисок од страна на вашиот лекар за да бидете сигурни дека го држите под контрола.

Прочитајте и: Важно е што јадете за појадок: Храна која е најдобра за ментална и физичка енергија

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време