5 начини да се запознаете подобро за поисполнет и посреќен живот

За 2021 година многумина одлучија да се посветат на внатрешниот раст, уживање во малите нешта и посветеност и откривање на себе си.

Детството и голем дел од адолесценцијата многумина ги поминуваат далеку од грижи и во моменти на сегашна среќа и неоптовареност. Растејќи, се оддалечуваме од тој сегашен момент и често живееме во иднина или се обидуваме да вратиме работи што останале во минатото. Презаситени сме со работа, бараме одмор во технологијата, на социјалните мрежи и задоволни сме од површни работи кои обично нè оддалечуваат од нас самите. Истражувањето објавено во медицинското списание „Европски журнал за психологија“ вели дека важноста на самосвеста ја преминала границата на менталното здравје.

Резултатите покажаа дека знаењето за себе е важно не само за нашата ментална и емоционална состојба, туку и за нашето секојдневно функционирање. Луѓето кои имаат повисоко ниво на самосвест се подобри во извршувањето на дневните задачи и во извршувањето на задачите за време на стресни ситуации. Таквите луѓе имаат помала веројатност да прегорат затоа што колку некој е самосвесен, толку повеќе ќе бидат свесни за фактот дека им треба одмор, време за себе и оддалеченост од луѓето, работата и различните ситуации. Затоа, ако сакате подобар, поисполнет и посреќен живот, започнете да работите на откривање на себе си. Подолу ќе најдете неколку совети што ќе ве доведат до ова.

Слушајте

Исто како што нема вистински да ја разберете другата личност ако подготвувате аргументи во себе и чекате да ви дојде редот за време на разговорот, така и нема да се запознаете сами ако не застанете и навистина не се ислушате. Слушајте сè што се случува во вас, поставете си прашања, внимателно следете ги одговорите и фокусирајте се на она што се случува во тој момент. Ако ви е тешко да ги следите вашите сопствени мисли, секогаш можете да се обидете да најдете помош преку водени медитации.

Направете тест за личност

Со решавање на тест за личност можете да добиете одговори на некои прашања на кои ви било тешко да одговорите. На пример, тестовите за личност можат да ви покажат дали сте интроверт или екстроверт и да ви помогнат да најдете работни места што најмногу ви одговараат и слично.

Решете го тестот „36 прашања“

Таканаречените 36 прашања што доведуваат до заљубување, ги измислиле психолозите Артур Арон и Елејн Арон со помош на неколку други научници за да дојдат до одговор на прашањето дали двајца странци можат да развијат чувства едни за други врз основа на интимни прашања. Но, овие прашања не само што ќе ве запознаат со лицето со кое ќе одговорите, туку и ќе ви помогнат да се запознаете себе си.

Откријте го вашиот љубовен јазик 

Петте јазици на љубовта, филозофија создадена од Гери Чепмен во истоимената книга, ги опфаќа петте начини на кои примаме и даваме љубов. Петте универзални јазици на љубовта се зборови на потврда, подароци, време заедно, физички допир и дела. Кога ќе го откриете вашиот сопствен љубовен јазик, ќе откриете многу за себе и полесно ќе кажете и покажете што ви треба во љубовна и пријателска врска.

Разговарајте со пријатели или професионалец

Вообичаено е нашето општество да не зборува за емоции и мисли кои се подлабоки и „невообичаени“. Но, треба да знаете дека ќе се запознаете и кога ќе разговарате отворено со другите. Во случај да чувствувате посебна тежина и неможност да најдете зборови за сопствените постапки и емоции, не заборавајте дека секогаш можете да се обратите кај професионалец. Преку психотерапија можете да научите многу за себе и да станете ваша посреќна и поисполнета верзија.

Прочитајте и: Студијата покажа: Лажговците секогаш ја прават оваа грешка додека кажуваат лаги!

 

ФОТО: Pixabay

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време