По 50-тата година е особено важен: Недостигот од овој минерал го зголемува ризикот од прерана смрт!

Сочувајте го здравјето!

За да го заштитите телото од болести, внимавајте на исхраната и внесувајте ги сите важни елементи

Прераното стареење на организмот и развојот на многу болести, според истражувањата, се резултат на недоволно внесување магнезиум. Кога на организмот му недостига овој минерал се јавува ризик од срцев и мозочен удар. Оваа супстанција игра важна улога во организмот.

Врз основа на истражувањата, научниците откриле дека нарушувањата на здравјето во повеќето случаи настанале поради недоволно внесување магнезиум преку исхраната. Кога го нема во телото во доволни количини, имунитетот слабее, а тоа е погодно за развивање многу заболувања.

Од друга страна, правилната исхрана помага во одржувањето на доброто здравје и долговечност. Ова се основните принципи на исхрана за долговечен живот:

  • Покрај внесувањето доволна количина на магнезиум, внимавајте да ја прочистите исхраната и да исфрлите одредени намирници. Пред се’, исфрлете го преработениот шеќер, производите од бело брашно, но намалете ја количината и на масно месо.
  • Наместо тоа, исхраната би требало да се базира на внесување житарки, мешунки и јаткасти плодови. Сите тие се богати со магнезиум.
  • Млечните производи најдобро е да ги сведете на минимум.

Исхраната богата со магнезиум е особено погодна за луѓето по 50-тата година, тврдат експертите.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време