Рецепт за здрава ужина: Полна со витамини и минерали, го намалува апетитот и желбата за благо!

Вкусно и здраво

Ако не знаете што да приготвите за ужина, имаме одличен предлог

Нутриционистите велат дека ужините се многу важно и дека во текот на денот треба да имаме вкупно две. Тие би требало да бидат лесни, но и богати со витамини и нутриенти што ќе ги спречат нападите на глад и ќе ве заситат.

Најдоброто решение во овој случај е кашестиот сок. Брзи се приготвува, ги содржи сите неопходни состојки, а можете да го понесете и на работа.

Најдовме рецепт за многу вкусен кашест сок кој ќе ви ја задоволи дневната потреба за благо и ќе ви ја даде потребната енергија.

Јогуртот и млекото ја задоволуваат дневната потреба за калциум, а спанаќот за витамин Б, додека бананите ќе ви обезбедат доволна количина на магнезиум.

Ќе ви бидат потребни следниве состојки:
  • 1/2 шолја јогурт (погустиот јогурт е подобар избор)
  • 1/2 замрзната банана
  • 1/4 авокадо
  • 1/2 шолја спанаќ
  • 1/2 шолја соино млеко (од чоколадо или ванила)
  • малку сирови бадеми
  • 1/2 шолја вода
Приготвување:

Ставете ги сите состојки во блендер и матете додека добиете хомогена смеса. По желба, можете да изрендате и малку темно чоколадо.

Ова е најздравата ужина на светот: Го чува срцето, ја регулира работата на цревата и ги топи килограмите!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време