На овој начин можете совршено да нанесете течен кармин кој ќе трае цел ден

Корисни совети

Течниот кармин дава повеќе пигмент од традиционалните кармини и обезбедува пигментација што нема да се лизне и да се размачка во текот на денот.

За природен и убав изглед, ништо не е толку ефикасно како квалитетен сјај за усни. Овие течни формули се искачија на самиот врв на триковите за убавина пред неколку години и брзо го зацврстија своето место како основна шминка што ќе го воздигне секој стил. И со добра причина.

Течниот кармин дава повеќе пигмент од традиционалните кармини и обезбедува пигментација што нема да се лизне и да се размачка во текот на денот. Сепак, треба да знаете неколку работи што ќе ви помогнат да постигнете совршен изглед.

Ви донесуваме неколку чекори за идеална применета шминка на вашите усни:

Пред да почнете

Клучот за совршена примена на течен кармин започнува со хидрирани усни. Мелемот за усни е многу важен. Може да го нанесете и на усните пред спиење за усните да бидат секогаш негувани и хидрирани.

Чекор еден: Отстранете го вишокот сјај

Пред да започнете да нанесувате кармин, отстранете го сјајот од мелемот за усни. Единствениот исклучок? Ако носите многу сув течен мат кармин, можете да оставите малку текстура од мелем. Ова ќе направи да се чувствувате поудобно во текот на денот.

Втор чекор: врамувајте ги усните

Следниот чекор на примена е внимателно да го исцртате обликот на своите усни користејќи моливче за усни. Осигурете се дека моливот е секогаш изострен за успешно да можете да ги исцртате врвовите на усните т.н. лак на Купидон. Тоа е веројатно најистакнатиот дел од нечија уста, но исто така и најубав.

Трет чекор: истријте ги рабовите на усните

Избришете ги рабовите на усните што штотуку ги нацртавте. Внимателно лизнете ја четката по должината на работ.

Чекор 4: Започнете да нанесувате кармин

Започнете во близина на местото каде што се стиснати усните или каде се отвора устата. Фокусирајте се на тоа колку производот се чувствува пријатно и кадифено на усните.

Чекор 5: Избришете го вишокот и неуредните дамки

Земете четка и нанесете малку крем за лице и избришете го вишокот. Ова е трик за бришење шминка од шминкери ширум светот. Шминката ги заокружи усните, а сега е време да ја наполните површината на усните и да нанесете втор слој сјај или кармин за совршен впечаток.

Прочитајте и: Дали навистина ни треба тоник за лице во рутината за нега на кожата?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време