Дали навистина ни треба тоник за лице во рутината за нега на кожата?

Што велат експертите?

На прашањето дали е неопходен тоник за лице во рутина за убавина, експертите за нега на кожата едногласно ќе речат дека е така.

Зошто треба да користите тоник за лице во нега на кожата?

Нанесувањето на тоник за лице е еден од чекорите во рутината за убавина која честопати е неправедно запоставена. Иако одамна е напишано дека тониците за лице се само добар маркетинг, експертите за нега на кожата се согласуваат дека ова е чекор што не треба да го прескокнувате. Една од причините зошто жените го избегнуваа е алкохолот, кој до неодамна беше состојка во секој тоник за лице. За среќа, брендовите се свесни дека оваа состојка не одговара на сите и ја проширија својата понуда на тоници кои не содржат алкохол во нивниот состав. Исто така, една од вообичаените заблуди е дека тоникот служи за отстранување на шминка, што во никој случај не е точно. Имено, тоникот за лице помага да се реши голем број проблеми со кожата, како што се, сува и дехидрирана кожа, мрсна или нечиста кожа, зголемени пори и разни дисбаланси што можат да се појават на различни типови кожа. Тоникот помага во обновување на природната рамнотежа на pH, но исто така го промовира продирањето на кремите и серумите во кожата.

Како да користите тоник во рутина за убавина?

Тоникот за лице се препорачува да се користи наутро и навечер во рутина за убавина како прв чекор по чистењето на лицето. Можете да го користите на два начина, првиот е да го нанесете на подлогата и нежно да го исчистите лицето со него, вториот е нежно да го натапкате на кожата со врвовите на прстите.

Кој тоник за лице да се избере?

Кој тоник за лице да го додадете во вашата рутина за убавина зависи од видот на кожата и потребите. За сува и дехидрирана кожа, избегнувајте ги оние што содржат алкохол и изберете некој што ја смирува и ја храни кожата. Еден вид кожа што толерира тоници кои содржат алкохол е многу мрсна или проблематична кожа, но и тогаш алкохолот нека биде во многу мали количини, во спротивно ќе го исуши лицето, а тоа не значи дека ќе ги исуши мозолчињата и акните како што замислувате, напротив, можно е да ја иритира кожата многу што може да ја направи уште почувствителна. Значи, исто како и при изборот на други производи за убавина, внимавајте на видот на кожата при избор на тоник за лице.

Прочитајте и: Еве што се случува со нашата кожа ако пиеме три литри вода на ден

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време