Еве што се случува со нашата кожа ако пиеме три литри вода на ден

Одлични придобивки

Сите знаеме колку е важна водата за нашето здравје, но навистина е фасцинантно колку течностите влијаат и на нашиот изглед.

Минимум осум чаши вода на ден. Најмалку литар и пол. Два литри се исто така добри, а дури три… Постои постојано зуење за тоа колку е важно да пиете доволно вода на ден. Но, дали сте свесни колку е клучна хидратацијата на кожата одвнатре за вашиот изглед?

Уредничката на британското издание на списанието Космополитен, Сара Смит, реши да спроведе мал експеримент. За еден месец таа пиеше три литри вода на ден, што беше вистински потфат за неа. Пред тоа, Сара одвај консумираше неколку чаши вода на ден.

Резултатите по еден месец редовна хидратација ги изненадија не само Сара и нејзиниот сопруг, туку и колегите од редакцијата. Водечкиот позитивен ефект беше видлив на нејзината кожа.

Сите ѝ кажуваа дека изгледа посветло, има природен тон на кожата и нејзиниот тен е порамномерен од порано.

„Се чувствувам како целата вода да ми го отвори лицето на некој начин, а потемните делови се помалку видливи. Лицето ми е помеко и измазнето, очните капаци ми се намалија, па дури и некако косата ми е посјајна“, изјави Сара.

Дехидрираноста на кожата има негативни последици не само врз нејзиниот изглед, туку и врз здравјето. Ние редовно користиме голем број производи за да го вратиме неговиот изгубен сјај и сјаен изглед, но често забораваме дека најважно е хидрирање одвнатре, односно доволен внес на вода секој ден. Можеби пробајте го истиот експеримент и споредете ги резултатите? Тие може пријатно да ве изненадат.

Прочитајте и: Дали сакате мат кармини, но не и ефектот на испукани усни? Имаме неколку совети

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време