Дали сакате мат кармини, но не и ефектот на испукани усни? Имаме неколку совети

Што да направите ако карминот ги исуши усните и како да ја спречите оваа појава кога користите мат кармин?

Фаталниот изглед на „Drama Queen“ не може да се замисли без кармин во богата нијанса. Најчестиот избор е класичната црвена боја, но во последно време сѐ повеќе носиме длабоки земјени нијанси. Сепак, сите сме свесни дека ако го користиме на погрешен начин, може да ги исуши усните и да ни даде изглед каков што никогаш не сме посакувале.

Еве како правилно да нанесете мат кармин за да избегнете ефект на испукани усни.

1. Пилинг за усни

Секогаш правете пилинг на усните пред да ставите кармин. Некои луѓе користат специјални пилинг направен само за кожата на усните, но пилингот можете брзо и лесно да го направите сами. Измешајте малку шеќер со мед во еднакви пропорции и ќе имате на располагање најдобар можен пилинг за кожата на усните. Освен пилинг, можете да ги измазните усните и со редовна нежна масажа со четка за заби.

2. Не заборавајте на мелем

Нанесете мелем за усни веднаш по ексфолијацијата. Препорачливо е да го направите ова 15 минути пред да нанесете кармин. Ова треба да биде доволно време за добра хидратација на усните и апсорпција на производот во кожата пред да нанесете мат кармин.

3. Четка за нанесување кармин

Ако имате проблем со нерамномерно нанесување на мат кармин, не сте единствените. Овој проблем го забележале многу девојки, а покрај нееднаквиот изглед, се случува карминот да се избрише побрзо во некои делови. Најдобар начин да нанесете мат кармин е со специјална четка, не директно. Ова ќе ви овозможи подобра контрола на применетата, но и одлична покриеност на усните со производот.

4. Обрнете внимание на количината

Не ставајте премногу кармин на усните. Подебелиот слој на мат кармин ќе даде сув ефект врз усните. Производот чудно ќе се акумулира во наборите на усните.

5. Помалку влага

Обидете се да го задржите мат карминот на усните без дополнителна влага. Овој проблем често се јавува кога автоматски ги лижете усните. Кога течноста испарува од површината на усните, кожата на усните станува многу сува. Резултатот е испукани усни и лупење. Треба да бидете свесни за фактот дека не постои совршен мат кармин кој воопшто не ги исуши усните. Прифатете го тоа, особено ако сакате изглед на шминка што може да го постигнете само со мат кармин. Не се откажувајте од употреба на мат кармини. Главната работа е внимателно да се грижите за кожата на усните, така што таа е мека и хидрирана. И тогаш вашата шминка за усни ќе биде беспрекорна!

Прочитајте и: Масажата може да биде вашиот најголем сојузник во одржувањето на младешко лице

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време