Масажата може да биде вашиот најголем сојузник во одржувањето на младешко лице

Опсесијата со младоста и нејзиното продолжување колку што е можно е стремеж на многу луѓе. Разликата е во начинот на кој се приближуваме до стареењето и до каде е индивидуата подготвена да оди за да ја постигне својата цел и да ја задржи кожата сјајна и затегната што е можно подолго.

Затоа, не е изненадувачки, големиот успех на козметичката индустрија, што заработува милиони на производи чија цел е третмани против стареење. Сепак, некои ќе отидат чекор подалеку и ќе бидат подложени на естетска хирургија.

Во светот на убавината, едно е сигурно, младешноста на кожата чини цело богатство. Но, постојат методи што можете да ги примените дома и затоа со масажа и познавачки пристап кон личните ритуали за убавина, прави да се чувствувате убаво и задоволно во вашата кожа.

Масажа на лице

Иако техниката неодамна започна да се здобива со популарност во круговите за нега на кожата, уметноста и науката за масажа на лице всушност потекнува од пред 3.000 години со корени во традиционалната кинеска медицина.

Во овој случај, за многумина не е чудно да посегнат по ботокс за да ги направат резултатите што е можно повидливи.

Кои се придобивките од масажата на лицето?

Масажата на лицето е одлична алатка за решавање на многу проблеми со кожата, па дури и здравјето.

Третманот започнува со ориентална дијагностичка постапка за да се утврди основната причина за состојбата, бидејќи лицето може да ја рефлектира историјата на вашата физичка, ментална и емоционална состојба.

Може да ослободи несакани линии, да ја ублажи подпухналоста и да резултира со „витко“ лице и јаболчници.

Ако сакате да го подобрите ефектот на производите за нега на кожата, масажата на лицето е одличен начин да го направите тоа.

Во однос на специфичните придобивки, масажата на лицето ја стимулира циркулацијата на лимфниот систем, го стимулира протокот на крв и ја подобрува целокупната текстура на кожата.

Тие работат синергистички, овие фактори работат хармонично за да ја осветлат и зацврстат кожата, додека истовремено се суши и апсорбира секоја течност. Главната цел на масажата на лицето е подигнување на кожата и подобрување на потенцијалот на вашите производи, истовремено намалувајќи го вишокот течности или подпухналост и стимулирајќи го производството на колаген.

Што е вклучено во традиционалната масажа на лицето?

Во традиционалната кинеска медицина, масажата на лицето вклучува употреба на алатката „Gua sha“ која е цилиндричен камен, обично направена од кристали, коски или рогови.

Обликот и текстурата на алатот делуваат на стружење на кожата на лицето за да се стимулира протокот на крв и да се пренасочи енергијата, што треба да помогне во природното кревање на лицето.

Зошто да се користи Гуа Ша за масажа на лице?

Додека мноштвото тврдења за чуда од светот на убавината секој втор ден обично нѐ оставаат малку сомнителни, всушност постојат студии кои ги поддржуваат резултатите од Гуа Ша како ефективна форма на масажа на лице.

Според некои наоди, алатката всушност помага во зголемување на микроциркулацијата на третираниот дел од лицето, што пак може да помогне во намалување на локалната и дисталната болка во мускулите, а некои сугерираат зголемување на протокот на крв до 400% во лицето.

Алатките на Гуа Ша и клиничките третмани не се единствениот начин на кој можете да го масирате лицето. Сè додека ја следите вистинската техника, користењето свои раце се смета за лесен, но ефикасен начин за ослободување од стресот и освежување на кожата. Оваа техника е совршено комбинирана со вашата серумска ноќна рутина.

Еве ги чекорите што треба да ги следите кога правите домашна масажа на лице:

Прво, измијте ги рацете темелно за да спречите ширење на бактерии или нечистотија по целото лице.

Загрејте три до пет капки масло помеѓу дланките и непречено нанесете на кожата со средните и малите прсти.

Започнете со нежни, но цврсти кружни движења, подигнете го вратот, па носот, слепоочниците и надолу по образите.

Завршете со нежни движења нагоре и нанадвор кон средината на лицето. Бидете внимателни и не ја повлекувајте кожата надолу.

Иако спроведувањето масажа на лицето е релативно лесно, имајте на ум неколку работи што ќе го зголемат нејзиното влијание.

Бидете внимателни да не ја заборавите областа околу очите.

За да избегнете понатамошен стрес на кожата, важно е да користите доволно производи за време на примената на масажата.

Прочитајте и: Која пинцета да ја изберете за да го постигнете посакуваниот ефект?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време