Зошто бебињата се носат од левата страна?

Еве зошто...

Педијатрите ги советуваат новопечените родители, кога го држат бебето во раце, тоа да биде потпрено на телото на родителот со левата страна на телото. Зошто?

Затоа што таквата положба поттикнува емоционална комуникација меѓу новороденото и родителите, која главно се одвива со помош на глас, а левото уво е одговорно за „фаќање“ на сензибилни вокални сигнали. Левата страна е поврзана со десната хемисфера на мозокот, одговорна за експресија на лицето, што придонесува за комуникација.

Текст: Б.С.

Фото: Guliver/Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време