Дали знаете како да изберете обетки според формата на лицето?

Тие можат да бидат круна на стајлингот и ваш личен потпис… Секако, зборуваме за обетки!

Апсолутно сите видови обетки одговараат на овалната форма на лицето, додека жените со квадратно лице треба да изберат долгнавести обетки, по можност со кружен детаљ што ќе го „омекне“ впечатокот за силна вилица.

Доколку имате тркалезно лице, најдобро е да изберете тенки, долги и обетки со неправилни линии кои ќе ви го издолжат лицето. Обетки во форма на квадрат или правоаголник се исто така добар избор, а треба да се избегнуваат мали кружни или обемни обетки.

Суптилните обетки и оние со поделикатни мотиви како што се монистра, пеперутки или цвеќиња ќе одговараат добро на лицето во форма на срце. Округли и овални обетки добро ќе ви прилегаат, сè додека не се стеснат на дното.

А должината на косата?

Според должината на косата, правилото е дека колку е подолга косата, толку поголеми обетки можете да носите. Со кратка коса, големите обетки не се вклопуваат, така што малку поедноставните форми ќе се вклопат подобро.

Боја на очите…

Можете исто така да изберете обетки според бојата на очите. Зелени – убаво ќе ги издвојат зелените очи, а сините обетки – сини очи, а кафените обетки – кафените очи.

Прочитајте и: Повредни се од кој било капут, а и во тренд се! (ФОТО)

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време