Ако не разговарате за ова со сопругот, вашиот брак е нула: Порано или подоцна, разводот е неизбежен!

9 теми

За изградба на здрави и трајни односи помеѓу партнерите, главната компонента секогаш била, е и ќе биде – комуникацијата

Постојат дури 9 работи за кои мора да разговарате со партнерот…

1. Заедничката иднина (целите на вашиот брак)

2. Вашите потреби и барања (што очекувате во бракот, што е тоа без кое не можете во бракот)

3. Финансиски прашања

4. Вашето мислење (пред сопругот мора да бидете способно да го искажете вашето мислење, без тој да го прифати тоа со потсмев)

5. За интимноста во бракот (што ви се допаѓа? Што не ви се допаѓа? Желбите околу тоа како вашиот интимен, брачен живот ќе се одвива и слично)

6. Разликите помеѓу вас и сопругот во бракот (спротивностите се привлекуваат)

7. Другите луѓе (лица од вашето опкружување што не ви годат или не му годат на вашиот брак)

8. Развојот и растот на личноста во бракот (ако сте се венчале, не сте престанале да живеете. Разговарајте и поддржувајте се меѓусебно во развојот на физичките и менталните способности)

9. Проблемите (сопружниците мора да бидат упатени во проблемите што ги имаат како поединци. Вашиот сопружник мора да биде вашиот најдобар пријател)

Запомнете: Не постои совршен брак. Секој однос изискува макотрпна работа и труд, но со вистинската личност, тоа не треба да биде тешко.

Користете го овој мал трик за комуникација за да избегнете расправија со партнерот
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време