Орхидеја: Трикови за одржување и цветање

Корисни совети

Ако имате орхидеја во вашиот дом, вистинско време е да обрнете внимание на тоа и да се подготвите за постудените денови што доаѓаат.

Можеби сте помислиле дека нешто не е во ред со вашето растение затоа што никогаш не цвета, а лисјата се спуштени, малку збрчкани, па дури и кафеави, знајте дека ова е карактеристично за време на мирен период на растението.

Во природата, орхидеите добиваат нови лисја на крајот на летото и раната есен, а кога ќе стане малку постудено, од нив почнуваат да излегуваат гранки, кои подоцна ќе бидат украсени со прекрасни цвеќиња. Најидеална собна температура за овие растенија е помеѓу 18 и 25 во текот на денот и помеѓу 12 и 18 по зајдисонцето. Пониските температури играат важна улога во активирањето на цветни растенија. Тие реагираат на ненадејна промена на температурата помеѓу денот и ноќта. Експертите препорачуваат да ставите орхидеја во поладниот дел од куќата една недела, две – на место каде што температурата е помеѓу 12 и 18 степени. Изложеноста на доволна количина на индиректно надворешно осветлување, исто така, влијае на стимулот на цветањето. Значи, да се биде директно под сонцето, но да се биде на добро осветлено место.

ФОТО: Getty Images

Затоа, ако имате дома орхидеја која никогаш повеќе не цвета, сега е време да ѝ помогнете – ставете ја во поладен дел од домот каде што ќе ѝ дојде доволно светло. Исто така, не заборавајте да ја нахраните правилно, така што секое друго наводнување треба да биде збогатено со специјално ѓубриво за орхидеи. Наводнувајте го еднаш неделно, но на тој начин што тече вода од теглата, да не остане во неа бидејќи корените може да изгниет.

Постои еден трик кога станува збор за наводнување на орхидеи и други чувствителни растенија. Наместо класично истурање вода, се става коцка или две на земја, што полека се топи и на тој начин му се дава на коренот можност да извлече вода колку што е потребно. При наводнување, проблемот може да биде во тоа што водата поминува пребрзо во близина на коренот и истекува, не давајќи му доволно време да ја апсорбира течноста.

Прочитајте и: 3 најубави есенски цвеќиња за на балкон или во двор: Цутат како луди на ладовина и без сонце!

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време