3 најубави есенски цвеќиња за на балкон или во двор: Цутат како луди на ладовина и без сонце!

Совршени!

Септемвриски и октомвриски убавици

Цело лето уживавме во шарени, раскошни миризливи билки, но оние едногодишните досега веќе веројатно прецветале, додека на некои повеќегодишни сега треба да им се обезбеди потопло место за ладните ноќи што веќе настапија.

Сепак, тоа не значи дека вашата тераса или градина сега треба да бидат пусти – овие три прекрасни билки и понатаму можат да ви ги разубавуваат есенските сончеви утра!

1. Ден-ноќ

Овој цвет е совршен избор кога станува збор за рано есенско цвеќе. Дали сте знаеле дека цвеќето ден-ноќ може да преживее и на температури до минус 23 степени? Токму тоа го прави овој прекрасен цвет совршен за поладните денови и месеци што ни претстојат.

2. Ѕвездан

Оваа повеќегодишна билка расте во мали грмушки, претежно е со розова или виолетова боја, а можете да одберете помеѓу дури 170 видови! Изискува минимална нега и тоа дополнително го прави идеален избор на билка за рана есен.

3. Јапонска анемона

Идеална билка за местата во градината кои речиси секогаш се во ладовина. Станува збор за трајна билка со нежни бело-жолти цветови, иако може да се најде и во други бои, најчесто во нежнорозова. Елегантните стебленца на јапонската анемона можат да нараснат и повеќе од метар, а цутат од крајот на август до октомври.

Поради овие грешки собното цвеќе брзо ви венее иако редовно го полевате!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време