Еве каква „нездрава“ храна е дозволена после тренинг

Без грижа на совест

Кога станува збор за маснотиите и јаглехидратите, повеќето луѓе кои тренираат и сакаат да добијат совршена тежина ќе ви кажат дека тоа се работи што треба да ги избегнувате.

Но, науката вели дека тоа не е баш така. Иако прекумерното внесување на масти и јаглени хидрати не е добро за ничие тело, истражувањата покажаа дека некои „нездрави“ намирници не се опасни за јадење пред или после тренинг.

Брза храна

Вкусни плескавици, помфрит, прстени од кромид и остатокот од пржена храна се нешто што најчесто ги избегнуваме. Но, истражувањето спроведено од единаесет велосипедисти, од кои пет јаделе органски протеински плочки по тренинг и шест брза храна, покажале дека ефектот врз организмот е точно ист. Немојте да мислите дека тоа значи дека треба да застанете покрај најголемата порција помфрит, плескавица и милкшејк по секој тренинг. Но, немојте да мислиш дека секогаш треба да бегате од такви работи.

Сладолед

Мал сад со вашиот омилен сладолед после тренинг ќе го забави процесот на деградација на протеините. Најдобро би било да го јадете веднаш по тренингот, но не претерувајте.

Чоколадно млеко

Чоколадното млеко е совршена комбинација на протеини и јаглехидрати, што ќе ви помогне да го обновите мускулното ткиво и да го подготвите вашето тело за следниот тренинг. Едно истражување покажа дека пиењето чоколадно млеко 30 минути после тренинг и повторно 2 часа после тоа го намалува ризикот од оштетување на мускулите.

Пецива

Луѓето скоро се плашат од јаглехидрати, но тие можат да бидат брз извор на енергија пред тренинг. Пецива, кои се полни со скроб, може да се консумираат и пред и по обуката за да се вратат изгубените. Покрај тоа, вафлите и тостот со џем и путер од кикирики се совршена закуска после вежбање.

Путер

Слично на јаглехидратите, голем број бегаат од маснотиите. Но, консумирањето путер пред тренинг ќе ви даде енергија и ќе помогне во согорувањето на маснотиите. Запомнете дека мастите се крајната храна за мозокот. Исто така, не бегајте од сланина. Полна е со протеини и слободно консумирајте ја после тренинг.

Прочитајте и: Дали знаевте дека постои тренинг против стареење? Тој е многу едноставен

 

ФОТО: Unsplash

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време