Магија во кујната: Направете полнети цветови од тиквички!

Рецепт на Теа Трповска

Пробајте го ова вкусно предјадење

Инстаграм-профилот на Теа Трповска @teatrpovska изобилува со вакви креативни и вкусни рецепти. Нека ви послужи како инспирација! А најпрво пробајте ги нејзините полнети цветови од тиквички!

Состојки:
  • 4 цвета од тиквички
  • 300 г сирење рикота
  • 1 лажица сирење маскарпоне
  • 2 чешниња лук, истолчени
  • сол и бибер
  • масло за пржење

За похување:

  • 1 шолја пченично брашно
  • 1 шолја ладна вода
Приготвување:

1. Наполнете ги цветовите од тиквичките со приготвениот фил.

2. Секој цвет потопете го во смеса од брашно и вода и пржете го во врело масло.

3. Пржете ги во врелото масло додека поруменат.

4. Послужете ги како предјадење.

Добар апетит!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време