Дали е ова најдобриот омлет во светот? Џејми Оливер воодушеви со видео рецепт – потребни ви се само 45 секунди!

ФОТО: Shutterstock

Тоа е прашање на текстура и вкус – ако го прашате Џејми Оливер рецептот за најдобар омлет во светот.

Процесот на изработка е несебичен и споделен на видеото на Инстаграм и најдобро од сè, не ви треба повеќе од 45 секунди

Погледнете како можете брзо да го добиете највкусниот појадок досега!

Финиот вкусен омлет е дефинитивно појадок достоен за шампиони, но комплексноста на неговата подготовка во раните утрински часови исто така може малку да нè обесхрабри. За среќа, еден од најпознатите готвачи Џејми Оливер сподели рецепт за омлет што можете да го направите за само 45 секунди и така, снабден со протеини и енергија, тргна на работен ден. Ти благодариме, Џејми!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jamie Oliver (@jamieoliver)

Рецептот што го сподели британскиот готвач на Инстаграм брзо собра милиони прегледи. За почетниците, Џејми стави тава со дијаметар од 20 сантиметри на пламен со средна висина и потоа додаде една лажица маслиново масло. Патем, претходно загревање на тавата е исто така предуслов за брзо подготвување на ова фино јадење.

Потоа скрши две јајца во сад, им додаде прстофат сол и бибер и ги измати со помош на вилушка. Очигледно, не мора да ја совладувате вештината да кршите две јајца истовремено како него, но ако успеете, тоа ќе ви заштеди две или три секунди.

Потоа Џејми ги истури изматените јајца во загреана тава и ги рашири рамномерно на дното. Кога лесно ја зграпчија кората на дното, тој потоа ги посипа со рендано чедар сирење над јајцата. Непосредно пред топењето на сирењето, тој ја тргна тавата од оган и дозволи останатата топлина да ја заврши работата. Потоа, со помош на силиконска шпатула, тој го свитка омлетот неколку пати, така што сирењето остана на средина.

„Она што го направивте е потенцијално најдобриот омлет во светот“, рече Џејми во видеото.

Добар апетит!

Прочитајте и: Англиската пита со тиквички е летно јадење број 1: Лесно, сочно и превкусно!

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време