Освежителен мус од лимон од само 3 состојки: Најубавиот летен десерт што и аматери можат да го приготват!

Пробајте

Станува збор за рецепт што можат да го совладаат и најголемите аматери во кујна – најтешкиот дел во целата постапка е чекањето мусот да се олади во фрижидер

Не се откажуваме од слатките залачиња ни налето, но наместо комплицирани рецепти со многу состојки, тогаш омилени ни се освежителните и едноставни десерти, без многу филозофија.

Токму како оваа брз верзија на вкусен мус од лимон што се прави од само три состојки и не содржи свежи јајца. Станува збор за рецепт што можат да го совладаат и аматери во кујна. Најтешкиот дел во целата постапка е чекањето мусот да се олади во фрижидер.

Состојки:
  • 250 мл павлака за шлаг
  • 230 мл бело чоколадо
  • 80 мл свежо цеден сок од лимон
Приготвување:

1. Иситнете го белото чоколадо на помали делови, ставете го во огноотпорен сад и стопете го на шпорет или во микробранова рерна.

2. Во стопената смеса додајте свежо цеден лимонов сок и добро промешајте. Смесата оставете ја во фрижидер околу половина час.

3. Изматете ја павлаката во шлаг и рачно измешајте го во смесата со лимон додека се соединат сите состојки.

4. Поделете ја смесата на помали порции и ставете ги во фрижидер два часа пред да ги послужите.

Добар апетит!

Рецепт на денот: Чизкејк со капини
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време