Брз кето-колач: Совршен за дијабетичари и за оние што сакаат да ослабат!

Феноменален вкус

Засладете се без грижа на совест

Состојки:
  • 4 јајца
  • 6 таблети вештачки засладувач за дијабетичари или стевија
  • 150 г мелени ореви (лешници, бадеми)
  • 50 г кокос (кокосово брашно)
  • 1 лажица какао (со висок процент на какао)

За глазурата:

  • 80 г чоколадо со најмалку 80% какао, без шеќер и засладувачи
  • 200 мл павлака за готвење, исклучиво млечна
Приготвување:

Вклучете ја рерната на 200 степени да се загрее. Изматете ги белките пенесто, притоа додавајќи здробени таблети или стевија. Кога белките ќе станат цврсти, додајте ги жолчките и изматете. Потоа, додајте ги мелените ореви и кокосот и измешајте го сето тоа со лопатка.

Во помал плех (може тркалезен со пречник од 20 см) ставете хартија за печење и префрлете ја смесата. Печете околу 20 минути и проверувајте со чепкалка.

Пригответе ја глазурата. Загрејте ја павлаката до вриење и со неа прелејте го здробеното чоколадо. Мешајте додека целосно се стопи и соедини со павлаката. Количината на павлака може да биде и помала, така чоколадото повеќе ќе се чувствува.

Богато премачкајте го колачот, па оставете ги колачот и чоколадото малку да се оладат. Уживајте!

Полнет карфиол: Идеален и брз кето-ручек
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време