Уредување на домот: Природно & тренди

Ве инспирираме...

Ви даваме предлози како својот дом да го направите поеколошки…

Со советите на нашиот експерт, вашиот дом ќе биде поздрава средина за вас и за вашите најмили. Не грижете се, ентериерот нема да биде помалку модерен доколку изберете природни материјали. Напротив!

Дрво

Дрвото е најдобар природен изолатор, па затоа е идеален материјал за изработка на прозорци и на врати. Наместо пластични прозорци, одлучете се за дрвени – со сигурност ќе забележите разлика во квалитетот на воздухот во просторијата. Подовите од ламинат и од вештачки материјали се поевтино решение, но не и нешто повеќе од тоа. Изберете паркет или подни облоги од полно дрво на даб или на јасен. Дрвото не ослободува штетни материи и дава совршено чувство на удобност и на топлина. Елементите од дрво му даваат на просторот и прекрасен естетски момент. Исто така, наместо да го бетонирате дворот, поставете дрвена подлога (декинг) – ќе заштедите пари, ќе го разубавите ентериерот и ќе ја зачувате околината.

Камен

Големата популарност на каменот во градежништвото доведе до поголемо производство на негови вештачки варијанти – кои се поевтини и полесни за вградување. Меѓутоа, овој материјал е и попропустлив, со пократок век на траење, а со текот на времето ја губи бојата. За вистинско чувство на хармонија со природата, изберете природен камен. Обложете ги подовите со мермерни плочи – ќе добиете чувство дека живеете во кралски дворец. Уредете ги ѕидовите во бањата во природен камен. Уфрлете и парчиња мебел од камен – ќе изгледаат како скулптура во вашиот ентериер. Користете го и за надворешно обложување на куќата – за да постигнете романтичен изглед на дворот.

Текстил

Речиси не постои ентериер во кој нема барем еден елемент направен од полиестер или од најлон. Ако и вашиот случај е таков, лесно можете да го смените тоа. Заменете го вештачкиот тепих со памучен или со волнен – ќе уживате во мекоста на ткаенината. Завесите од полиестер заменете ги со свилени – истовремено пропуштаат светлина и воздух, а задржуваат топлина. Не правете компромис и кога станува збор за постелнината, нека биде 100% од природен материјал – ќе бидете поодморени и полни со енергија. Заменете ги и пластичните мушами со чаршафи од природен материјал.

Билки

Во последно време луѓето го украсуваат домот со вештачки билки, бидејќи се поевтини, не се сушат и не треба да се залеваат. Не дозволувајте тоа да биде и ваш случај! Купете природно цвеќе и уживајте во неговиот мирис. Изберете да биде во саксија – со тоа придонесувате за зачувување на животната средина. Билките го разубавуваат просторот и го прочистуваат воздухот. Направете мал ритуал од нивното залевање. Ако немате време за тоа, купете кактус. Или набавете воздушести билки и мов – идеални се за мали простори. Одгледувајте ги во мали чинии или, едноставно, нека висат од плафонот за повпечатлив ефект.

Текст: Данило Вулетиќ, дипломиран инженер по архитектура

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време