Уште едно ново име на македонската музичка сцена: Слушнете ја првата песна на Мирјана Митрева (АУДИО)

Својот музички и вокален талент Мирјана го пресликува во нејзината прва песна „Вистина“ со која го прави првиот чекор на домашната сцена, ачекорувајќи во немирните естрадни води како соло пејачка.

Фото: Инстаграм

Македонската музичка сцена колку и да деллува заспано, покрај прекалените ѕвезди одвреме-навреме се појавува по некое младо и ново име, кое умее да ја разбранува „естрадната жабокречина“ во која западнавме.

18 годишната тинејџерка Мирјана Митрева е едно од оние „нови деца“ која и животот и едукацијата, а веројатно професијата и ја посветила на музиката. Младата кавадарчанка е ученичка во средното музичко училиште во Битола, а свири пијано и гитара и има настапувано на голем број државни и меѓународни натпревари по пеење, од каде се враќа со успеси и освоени награди.

Својот музички и вокален талент Мирјана го пресликува во нејзината прва песна „Вистина“ со која го прави првиот чекор на домашната сцена, ачекорувајќи во немирните естрадни води како соло пејачка.

Музиката и аранжманот на нејзината дебитантска песна се дело на гитаристот на „Браво бенд“ и професор по музика, Драган Илиев, додека стиховите ги напиша Борче Димитров. Миксот и мастерингот на песната ги направил Горан Гешовски.

Темата „Вистина“ наскоро би требало да добие и свој видеозапис, а Мирјана има многу планови за во иднина. веќе е подготвена за снимање на нови песни и видеа, а можеби наскоро оваа млада кавадарчанка ќе ја видиме и на некој од домашните фестивалски сцени.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време