Билјана (13) маестрално ја одигра малата Дара од Јасеновац: „Оваа сцена најтешко ми падна!“

Сите ѝ предвидуваат голема кариера

Во филмот немало вештачки солзи, малата Дара навистина плачела

Целиот регион го изгледа филмот „Дара од Јасеновац“ и остана без текст – морничава која никого не го остави рамнодушен, а особено се истакна глумата на младата Билјана Чекиќ, девојчето што ја игра Дара.

Таа, гостувајќи во утринска програма открила дека е свесна во каков филм играла и додала дека сите со денови ѝ честитаат и велат дека се горди на неа.

„Сите се задоволни, драго ми е што го гледавме филмот, остави силен впечаток на мене, можеби дури и посилен одошто кога снимавме“, рекла Билјана и открила што ѝ паднало најтешко.

„Снимањето навечер, бидејќи не сум навикната да останува до доцна, но и емоционално тешките сцени. Кога го држам брат ми во прегратки и треба да го дадам“, раскажала Билјана со трепет во гласот.

Таа открила и дека за таа сцена немало вештачки, филмски солзи, туку вистински.

„Се натерав себеси да плачам. Јасно ми беше колку е тоа емотивно и потоа се соживеав со улогата и солзите само почнаа да течат.“

Билјана изјавила дека знаела за Јасеновац, поради прабаба ѝ која била однесена во логорот.

„И на училиште сме учеле и дома се зборувало за тоа. Прабаба ми и роднините биле во Јасеновац и тоа на некој начин ми помогна да ја одиграм оваа улога.“

Открила и дека во иднина планира да запише средно училиште:

„Сè уште не знам кое, но би сакала потоа да се запишам на Факултетот за драмски уметности.“

Дара не сакала да го остави брат ѝ ни по цена на сопствениот живот: Улогата на момчето што го трогна регионот ја крие оваа тајна!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време