Огромното мнозинство жени ги игнорираат раните симптоми на рак на јајниците, научете да ги препознавате

Ракот на јајниците се смета за многу смртоносна форма на рак, а причината за ова е игнорирање на раните симптоми и прогресијата на ракот во моментот на откривање.

Ризикот од игнорирање на овие рани знаци се зголемил како резултат на пандемијата на коронавирусот. Имено, истражувањето спроведено во Англија покажа дека само две од десет жени би закажале преглед поради појава на постојана надуеност и оток на долниот дел на стомакот. Ова не е случај со други симптоми на рак, како што се појава на израсток или промена на обликот или бојата на младеж.

Во случај на такви симптоми, 50 проценти од жените рекле дека ќе закажат состанок за преглед поради нив и ќе ги сфатат сериозно. Статистичките податоци велат дека дури две третини од жените се дијагностицираат кога болеста напредувала, што го прави третманот крајно тежок. Кога ќе се дијагностицира во најнапредната фаза, шансите за лекување се дури 13%.

Затоа, ако не се чувствувате добро и ако чувствувате одредени промени во вашето тело, не прескокнувајте го прегледот или одложувајте редовни годишни прегледи како гинеколошките.

Симптоми на рак на јајници

Важно е да се нагласи дека ракот на јајниците често останува незабележан на редовни годишни гинеколошки прегледи. Ракот може да се забележи на ултразвук, но не мора. Затоа, многу е важно да ги знаете сите симптоми и да контактирате со професионалец доколку ги забележите. Исто така, ако редовно правите трансвагинален ултразвук и ги отстранувате туморските маркери, постои голема можност, во случај на болест, да го откриете ракот порано. Обрнете внимание на следниве симптоми:

  • болка во долниот дел на стомакот
  • проблеми при варење и исхрана
  • постојана надуеност
  • болка во долниот дел на грбот
  • промени во мокрењето
  • болни гасови, запек
  • слабост, анемија, губење на апетит.

Прочитајте и: Слабеењето може да ги ублажи симптомите на мигрена

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време