8 славни личности што си го смениле полот: Нема да ви се верува кој сè се наоѓа на овој список!

Неверојатни трансформации

Потребно е многу храброст за ваква одлука

Желбата на овие ѕвезда да си го променат полот била посилна од сè друго. Погледнете кои 8 познати личности се одлучиле на овој чекор:

1. Андреја Пејиќ

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andreja Pejic (@andrejapejic)


Андреј Пејиќ (23) си го промени полот во 2014 година и стана Андреја.

„За мене тоа е лудо. Психолошката рехабилитација, операцијата… Тоа беше интересно и многу позитивно искуство. Сепак, тоа не е лесен процес, не е бајка. Тоа не ги решава сите проблеми. Тоа е само еден дел од вашето тело и вашиот идентитет“, открила Андреја.

2. Џина Росеро

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Geena Rocero (@geenarocero)


Дали ви се верува дека американската супермоделка со филипинско потекло Џина Росеро некогаш била момче? Тоа дека не е родена како женско, Џина го открила во 2014 година во една позната емисија, бидејќи сакала да ги инспирира и поддржи другите луѓе што сакаат да го променат полот.

3. Лаура Џејн Грејс


Родена како Томас Џејмс Гејбел, Лаура е пејачка и гитаристка на американскиот панк-бенд Against Mе. Во 2012 година во интервју открила дека во иднина планира слободно да живее како трансродова жена.

4. Џез Џенингс

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jazz (@jazzjennings_)


Џез е познат јутјубер, говорник и најмладиот ЛГБТ активист. Кога имала само 9 години, откако била исфрлена од женскиот тоалет во училиште (тогаш била момче), снимила видеопорака за тогашниот претседател на Америка Барак Обама и му го објаснила проблемот со неразбирањето и неодобрувањето на трансродовите лица. Ја започнала и ТВ-емисијата „Јас сум Џез“ и сега е еден од најпопуларните трансродови примери во светот.

5. Ејдијан Даулинг


Денес е познат како успешен јутјубер и бодибилдер, но и адвокат и активист за правата на трансродовите лица. Тој исто така е и сопруг и татко. Ејдијан е првиот трансродов маж што се нашол на насловната страница на магазинот Men’s Health.

6. Леа Ти

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lea T (@leat)


Познатата манекенка и ѕвезда на модната куќа Живанши е ќерка на познатиот бразилски фудбалер Тонињо Серез. Таа е првото трансродово лице што се појавила на церемонијата за отворањето на Олимписките игри.

7. Елиот Пејџ

Канадската актерка Елен Пејџ (33) на сите им е позната по улогите во хит-филмовите „Џуно“ и „Почеток“, како и серијалот „Икс-Мен“. Таа пред неколку месеци ја шокира јавноста со објавата дека е трансродово лице и дека во иднина ќе се претставува како Елиот Пејџ.

8. Чез Боно

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chaz (@chaz_bono_fan_account)


Синот на Сони Боно и Шер, 52-годишната Чез Боно, е роден како девојче Честити, а во 2009 година одлучил да си го промени полот кога сфатил дека е маж заробен во женско тело. За проблемите со кои се справувал пред операцијата првпат отворено проговорил во интервју кај Опра Винфри во 2011 година:

„Животот ми беше многу тежок пред операцијата, особено кога минував низ пубертет. Не знаев како да ги исполнам туѓите очекувања и се чувствував како сопственото тело да ме издава. Од атлетски градено девојче станав жена со облини и тоа ме ужаснуваше“.

Сите животни тајни на водителката на Евровизија: Се родила како момче а на 19 години станала жена!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време