Олеснете ги менструалните болки без аналгетици

Како да ги ублажите грчевите во менструалниот циклус?

Фото: Getty Images

Скоро половина од жените во светот страдаат од менструална болка секој месец, потврди новото истражување. Од оваа бројка, скоро петтина не се во можност да се движат или да работат воопшто во текот на клучните денови од нивниот циклус.

Што предизвикува менструални болки и грчеви?

Главниот виновник за болна менструација е хормонот простагландини. Пред да започне менструацијата, нивото на простагландин се зголемува и станува највисоко на денот кога започнува крварењето. Ова е исто така причината зошто болката е најсилна токму во тој момент. Бидејќи ендометриумот на матката се истенчува, нивото на простагландин опаѓа и болката се намалува.

Како да се намали болката во менструацијата? 

Јога

Истражувањата покажаа дека жените кои практикуваат јога барем еднаш неделно имаат помалку проблеми со болка во менструацијата. Потребно е да се посветат три месеци на вежбање за да се почувствуваат првите резултати, покажа ова истражување.

Термофор

Матката е мускул – за време на менструацијата, таа е во грч. Топлината е одлична за опуштање на секој мускул, па и овој. Студија која го споредува дејството на термофорите и ибупрофен покажа дека и двата агенса се подеднакво ефикасни! 

Акупунктура

Азиската алтернативна медицинска дисциплина придонесува за релаксација на целото тело, а со тоа и матката се релаксира. Воспалението е намалено, а нивото на болка предизвикана од менструално крварење се намалува.

Чаеви

Камилицата и нането, во некои култури, се користат за смирување на менструалните болки. Исто така, ѓумбирот и анасон имаат смирувачки ефект, а по нив може да се посегне во текот на овие денови.

Магнезиум

Истражувањата на Универзитетот во Сан Диего покажаа дека магнезиумот, доколку редовно се наоѓа на менито, може да ги смири симптомите на ПМС и болна менструација. Овој минерал можете да го најдете во бадеми, спанаќ, јогурт… или, во крајна линија, додатоци.

Есенцијални масла

Одредени вкусови можат да помогнат во ублажување на грчевите за време на циклус, според истражувањето потпишано од Американското здружение на гинеколози. Тие препорачаа жените да го масираат долниот дел на стомакот со есенцијални масла од лаванда или риган.

Вежбајте

Вежбањето го стимулира производството на ендорфин во телото, а ендорфинот се релаксира и нè прави расположени. За да ги почувствувате придобивките од вежбање дури и за време на болен циклус, потребно е да вежбате најмалку три пати неделно, два месеци.

Исхрана

Ако го намалите внесувањето месо за време на ПМС и самата менструација, треба да почувствувате олеснување. Се препорачува да се јаде многу јаткасти плодови, како и риба.

Прочитајте и: Дали знаевте дека синхронизирањето со циклусот во голема мера влијае на вашата продуктивност?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време