Внимание! 11 несакани ефекти на апчиња за контрацепција што треба да ги имате предвид

Апчето за контрацепција е една од најчестите форми на контрацепција, која има многу придобивки. Сепак, постојат и несакани ефекти. Еве неколку…

Статистичките податоци покажуваат дека околу 60% од жените ширум светот користат апчиња за контрацепција како метод за заштита од несакана бременост. Покрај тоа, т.н. „пилулата“ има и други придобивки: регулирање на менструалниот циклус, борба против хормоналните акни, олеснување на болната менструација.

Сепак, како и секој лек, апчиња за контрацепција имаат несакани ефекти, а ова се некои од нив.

Несакани ефекти на апчиња за контрацепција

1. Сувост на вагината – некои апчиња може да предизвикаат намалено лачење на естроген, што резултира со сува вагина.
2. Поради промена на хормоналниот статус, некои жени доживуваат благо крварење. Ако е изобилно и трае подолго, не заборавајте да го контактирате вашиот гинеколог!
3. Гадењето после оброк е уште еден несакан ефект на апчиња за контрацепција. Ако ви се случи ова, обидете се да ги пиете апчињата пред спиење за да спречите гадење во текот на денот.
4. Нежноста на градите може да трае до 18 месеци од почетокот на земањето на апчињата.
5. Поради промената на нивото на хормоните, некои жени доживуваат надуеност и оток како резултат на задржување на водата по започнувањето на апчињата за контрацепција.
6. Истражување од 2005 година открило дека 10% од жените почнале да доживуваат главоболки во рок од еден месец по земањето апчиња за контрацепција. Повеќето главоболки поминуваат со текот на времето.
7. Пилулите за контрацепција влијаат на хормоните, кои можат да ја променат pH вредноста на вагиналното ткиво. Оваа состојба понекогаш може да предизвика инфекции и габи.
8. Променливите расположенија се исто така една од вообичаените несакани ефекти на апчиња за контрацепција. Повторно, главниот виновник тука е промената на нивото на хормоните.
9. Хормонот естроген може да предизвика згрутчување на крвта, затоа пилулите за контрацепција го зголемуваат ризикот од тромб.
10. Студија на британското списание „Журнал за дерматологија“ откри дека апчиња за контрацепција можат да предизвикаат мелазма – појава на темни дамки на лицето.
11. Некои жени пријавиле намалено либидо откако почнале да пијат апчиња за контрацепција.

Прочитајте и: Мастурбацијата е најдобриот лек за менструални болки

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време