Викањето лошо влијае на емоционалниот и социјалниот развој на децата

Фото: Getty Images

Канадските научници веруваат дека викањето, лутината и вревата лошо влијаат на развојот на децата, па затоа следниот пат кога ќе ве налутат, бидете повнимателни во изборот на методот со кој ќе им покажете…

Особено, тие веруваат дека ваквото однесување на родителите може да доведе до проблеми во социјалниот и емоционалниот развој на децата, според истражувањето објавено во списанието „Развој и психологија“.

– Мислам дека е важно родителите и општеството да разберат дека честата употреба на груби практики на родителство може да му наштети на развојот на детето – рече главната авторка на студијата, Сабрина Суфрен.

Претходните студии веќе покажаа дека децата кои доживеале тешка злоупотреба имаат помал префронтален кортекс и амигдала. Ова се двата дела на мозокот кои играат клучна улога во емоционалната контрола и депресијата.

Истражувачите забележале дека истите овие области на мозокот биле помали кај деца кои постојано биле изложени на остри практики на родителство како деца – иако малите деца не биле соочени со посериозно малтретирање.

– Овие откритија се и значајни и нови. Ова е прв пат остри практики на родителство, кои не подлежат на сериозно злоставување, да се поврзат со намалена големина на структурата на мозокот, слично на она што го гледаме кај жртвите на сериозни форми на злоупотреба – истакна Суфрен.

Таа се осврна и на истражувањето од 2019 година, велејќи дека тоа покажало дека грубите практики на родителство можат да предизвикаат промени во работата на мозокот кај децата, но дека сега е познато дека тие влијаат и на самата структура на детскиот мозок.

Како дел од истражувањето, децата биле изучувани од раѓање, па затоа биле следени различни стилови на родителство. Секоја година на возраст од две до девет години се мереше количината на вознемиреност кај децата. Со помош на форми на практики за родителство и количината на вознемиреност, децата биле поделени во две групи: оние кои биле изложени на мала доза на грубо родителство и оние кои биле изложени на голема доза на грубо родителство.

Кога децата наполниле 12 години, направиле магнетна резонанца и до 16-та година била направена проценка на анксиозност. Ова истражување е прво што се обиде да ги идентификува врските помеѓу грубите практики на родителство и мозокот на децата.

Прочитајте и: Забава за најмладите: Сè што треба да знаете за пливањето на вашето бебе

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време