Рицинусово масло и сода бикарбона: Лекува катаракта, отстранува папиломи и брадавици, ја подмладува кожата!

За убавина и здравје

Постојат дури 18 здравствени проблеми што рицинусовото масло и содата бикарбона успешно ги решаваат

Алергиски осип

Измешајте 3 лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и со оваа мешавина намачкајте го телото неколку минути пред туширање. Измијте го телото под млак туш. Алергискиот осип ќе исчезне.

Габички

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и 1 лажица сода бикарбона. Нанесете ја оваа мешавина на местото зафатено од габички и оставете ја да отстои половина час, па измијте ја и исушете ја кожата. Истиот рецепт можете да го примените за модрици и крвавење, како и за отстранување на болка во коленото.

Иритација на очите

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и половина лажиче сода бикарбона. Нанесете ја на капакот и оставете да дејствува 20 минути. Измијте ја со вода. Оваа мешавина ќе ја смири иритацијата на окото, но и ќе ги избрише темните подочници околу очите.

Катаракта

Мачкајте ги очите со рицинусово масло секој ден пред спиење.

Подмладување на кожата

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и една лажица сода бикарбона. Масирајте ја кожата со оваа мешавина околу 3 минути, а потоа добро измијте ја кожата.

Оваа мешавина се користи и за смирување на која било иритација на кожа, како што се убодите од комарци и инсекти, за подмладување на кожата на вратот, како и за отстранување на папиломи од кожата. Ако сакате подобар ефект на кожата, истријте го местото со смесата и оставете го да дејствува 20 минути, а потоа измијте го со млака вода.

Сето ова правете го пред спиење, бидејќи рицинусовото масло и сонцето никогаш не одат заедно.

Спречете го растот на брадавиците на кожата, така што ќе ја нанесете оваа смеса и ќе ја завиткате брадавицата преку ноќ. Наутро тргнете го завојот и измијте ја кожата. Повторувајте го ова неколку ноќи по ред.

Болка во грбот

Содата  бикарбона и рицинусовото масло измешајте ги, па со таа смеса намачкајте го долниот дел на грбот. Болката наскоро ќе исчезне.

Болка во увото

Капнете неколку капки рицинусово масло и болката ќе престане.

Опаѓање на коса

Намачкајте го темето со рицинусово масло и масирајте го пет минути. Потоа, нормално измијте ја косата.

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време