Кашлицата исчезнува за миг: Природен сируп од две состојки кој ги исфрла сите вируси од организмот

Ќе ви помогне нормално да дишете

Овој природен лек смирува кашлица, растечен нос, воспаление на грло и ги смирува симптомите на многу други воспалителни состојби

Кромидот е многу хранлив и здрав производ. Во себе содржи сулфурни соединенија, пектин и глукокинин, кои имаат антибактериско дејство. Исто така, богат извор е на фолна киселина, калциум, фосфор, магнезиум, хром, железо, диетални влакна и јод, кои имаат антивоспалителни и антивирусни својства.

Меѓутоа, составот на кромидот што го прави толку лековит е количината на витамини А, Б1, Б2, ПП, Ц и фитоцид, кои претставуваат моќна комбинација кога е во прашање одбраната на организмот.

Витаминот А помага во одржувањето на правилната функција на имунолошкиот систем и заедно со витаминот Б2 овозможува правилно функционирање на слузницата и дишните патишта. Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот одговор на организмот, го скратува траењето на настинката, го поттикнува растот и ефикасноста на имунолошките клетки, а поттикнува и зголемување на количината на интерферон, кој има антивирусно дејство.

Фитоцидите се карактеризираат со силни антибактериски својства, го оневозможуваат развојот и ширењето на вирусот во организмот и успешно се борат дури и со туберкулоза.

Сирупот од кромид е многу едноставен за приготвување, евтин е, здрав и може да им се дава и на возрасни и на деца. Се препорачува за кашлица, за намалување на мукусот (количината на слуз акумулирана во дишните органи), намалување телесна температура и други воспалителни процеси, особено на горните и долните респираторни патишта. Кромидот ја забрзува и циркулацијата, со што го поттикнува потењето и исфрлањето токсини и вируси од организмот.

Рецепт за сируп од кромид:
  • 1 главица голем кромид
  • 2-3 лажици шеќер или мед

Исечете го кромидот на помали коцки и додајте шеќер или мед. Оставете го да стои поклопен неколку часа. По 3-4 часа, исцедетте 4-5 мл сируп. Најдобро е секој ден да правите нов сируп, бидејќи му исчезнуваат хранливите вредности од стоење.

Во сирупот од кромид можете да додадете и чешне здробен лук, кој ќе пружи дополнителна помош во борбата против вируси и бактерии. Консумирајте го сирупот три пати дневно по 1 лажица (5 мл).

Домашен сируп против сува кашлица: Може да го пијат и деца и возрасни!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време