Тон на кожата и бојата на косата – дали сте пролет, лето, есен или зима?

Како треба да ја бојадисувате косата?

Луѓето со „зимски тон на кожата“ имаат тен во ладно зелени и сини нијанси, а очите обично се темно кафеави или длабоко зелени. Природната боја на коса е црна или темно кафеава.

Освен ако не сакате да имате седа боја, веројатно ќе започнете да барате која боја ве подмладува најмногу со текот на времето. Сепак, не е доволно да изберете боја без да размислите за тоа што оди со вашиот тен и вашите карактеристики на лицето.

Тонот на кожата може да се открие најлесно ако си го поставиме прашањето: „Ако нашата кожа беше сезона, која сезона ќе беше?“, а експертите ги објаснија деталите што треба да ги земете предвид.

Пролетен тон на кожата

Пролетниот тон е светлосен тон со нијанси на злато или праска. Луѓето со овој тен се лесно црвенеат и често имаат пеги. Нивните очи се светли, обично сини или зелени, а косата им е руса или во некои случаи црвеникава.

Со оглед на овие карактеристики, се препорачуваат топли и светли бои и избегнување азични тонови.

Летен тон на кожата

Сопствениците на овој тен обично имаат кожа со нијанси на розова, синкава или виолетова боја. Покрај тоа, тие најчесто имаат сини, зелени или сино-сиви очи и руса или кафеава коса.

За нив, сребрените и темно кафеавите прамени се најдобриот избор, две нијанси потемни од природната боја на коса.

Есенски тон на кожата

Со оглед на овие карактеристики, црвеникавите и бакарни тонови во косата или костенливите се најдобри.

Зимски тон на кожата

Кожата со оваа привлечност има студени зеленикави и сини нијанси, а очите обично се темно кафеави, сиво-сини или „длабоко зелени“. Природната боја на коса е темно кафеава, и се препорачува да го потенцирате вашиот светлосен тен или да го осветлите понатаму со асиво-сини прамени.

Прочитајте и: Најдобрата домашна маска за коса: Ѝ го враќа сјајот и на најоштетената коса и го поттикнува нејзиниот раст!

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време