Симптоми кои можат да укажат на почетокот на менопауза

Бидете подготвени

Менопаузата е природен феномен низ кој поминува секоја жена кога ќе влезе во одредена возраст, а знаците можат да започнат уште околу четириесет години.

Повеќето жени не се подготвени за симптомите на овој синдром и се создава паника затоа што тоа го означува крајот на нивната плодност.

Иако симптомите се ненадејни и траат некое време, тие се сосема природни.

Еве неколку симптоми кои укажуваат на почетокот на менопаузата:

1. Неправилен циклус – е првиот и најчестиот симптом на менопауза. Тоа е резултат на нестабилност на хормоните на телото, кои работат до крајот на плодноста.

2. Валунзи – жешки, а понекогаш дури и ладни валунзи се случуваат одеднаш и предизвикуваат црвенило на лицето. Сето тоа се случува заради пад на естрогенот.

3. Непријатност при спиење – жените што минуваат низ менопауза може да страдаат од несоница затоа што не можат да спијат поради топлината. Покрај снабдувањето со естроген на телото, дури и снабдувањето со прогестерон опаѓа за време на менопаузата.

4. Сувост на вагината – поради намалување на производството на естроген, кое е одговорно за одржување на влагата на вагината, вагиналното ткиво почнува да се суши и станува помалку еластично.

5. Тензија и депресија – чувството на напнатост, раздразливост и депресија може да ја надмине жената која поминува низ менопауза. Анксиозноста и чувството за губење на емоционалната стабилност се вообичаени симптоми, како што се нападите на паника и физички знаци, како што се брзото чукање на срцето и отежнато дишење.

6. Болка во екстремитетите – поради хормонална нерамнотежа, екстремитетите полека отекуваат и почнуваат да болуваат. Меѓутоа, ако болката станува се почеста и неподнослива, треба да посетите лекар.

7. Хормонална нерамнотежа – вообичаен симптом на влегување во менопауза е постоењето на хормонална нерамнотежа, што се рефлектира во промените во растот на косата. Разредување или губење на косата, исто така, може да биде поради намалување на производството на естроген.

Прочитајте и: 3 рани знаци на деменција кои можат да бидат откриени уште во 20-тите години

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време