Совети и трикови: Закрепнете ја косата од зимата и вратете ѝ ги сјајот и убавината

По зимата, повеќето луѓе имаат проблем со косата во форма на безживотен изглед, волумен и сјај, што не е изненадувачки со оглед на агресивните временски услови и честите температурни промени во текот на долгата зима.

Вашата кожа и коса се менуваат со околината. Бидејќи се изложени на надворешни влијанија, тие доаѓаат во контакт со широк спектар на стрес кои влијаат на нивното здравје и изглед. Затоа кожата и косата ги одразуваат сезонските промени и треба да ја прилагодиме својата рутина за да му помогнеме на телото да реагира на овие надворешни агресори.

– Во зима, косата е изложена на топлина на радијатори, автомобили и сув и ладен свеж воздух. Значи, во зима, ваквиот квалитет на воздухот може да предизвика екстремна сувост и статична коса, во зависност од текстурата – вели стилистот Леонардо Манети од Роб Питум во Бруклин. Покрај тоа, веројатно ја зголемувате температурата на водата при туширање, што може да ја направи вашата коса безживотна.

Но, има уште неколку причини зошто вашата коса може да биде безживотна. На пример, носењето зимски капи може да ги направи живите влакна безживотни. Акумулацијата на шампон за сува коса на скалпот лошо влијае и на косата (во текот на зимските месеци, ретко кој често ја мие косата). Ова исто така може да се случи поради прекумерна употреба на кремови за обликување и серуми, особено оние кои не се исплакнуваат (оние со силикони). Значи веројатно ќе ви треба шишање после зимата.

Како да се обнови косата?

Жените со кадрици ќе треба да се фокусираат на хидратација, додека на оние со права коса ќе им треба доза на чист шампон. Научете како да ја подготвите косата за пролет и лето и направете ја сјајна и жива:

  • За суви, кршливи кадрици: Одлучете се за интензивен третман за обновување, еднаш или двапати неделно додека не почнете да забележувате резултати. Ставете ја маската на вашата коса преку ноќ и завиткајте ја со капа за туширање, оставете ја косата да апсорбира хранливи материи преку ноќ, а потоа исплакнете ја наутро. Можете исто така да пробате третман со врело масло.
  • За права, безживотна коса: Ако вашата безживотност доаѓа од акумулирање на производи за коса, посегнете по природен чист шампон за да ја вратите косата во живот.
  • За оштетени врвови: Испуканите врвови апсолутно можат да бидат причина за безживотна коса, а ако ги исечете, ќе го вратите поздравиот изглед.
  • За општа безживотност: Се разбира, на вашата коса може очајно да ѝ требаат некои хранливи материи. Во овој случај, постојат неколку природни состојки кон кои треба веднаш да посегнете, како што се алое вера, авокадо или масло од арган и мед.

Прочитајте и: Ова се најпопуларните фризури за пролетта 2021

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време