Неправилната употреба на кокосово масло може да ја направи косата кршлива

Внимавајте

Сигурно ви се случило да бидете разочарани од производот за нега на тело или коса. Кога ова ќе се случи со природни производи во кои верувате, доживувате големо разочарување.

Но, без оглед колку е нешто природно, тоа може да донесе лоши резултати ако не се користи правилно. Затоа, секогаш мора внимателно да ги проучувате производот и упатствата за употреба. Секое природно масло за нега на коса се користи поинаку, а кокосот не е исклучок. Ако постојано наидувате на информации дека кокосовото масло ја прави вашата коса помека и поздрава и сте ги добиле спротивните резултати, веројатно не сте го користеле правилно.

Како да користите кокосово масло на вистински начин?

Кокосовото масло, како и сите други масла, нанесено на кожата создава заштитен слој, што значи дека ги чува добрите работи внатре, а лошите работи надвор. Проблемот се јавува кога го користите на сува скалп и коса, бидејќи маслото не дозволува вода да продира и може да ја направи косата многу сува и кршлива. Треба да користите кокосово масло на влажна коса или откако ќе нанесете спреј или крем на база на вода. Друга причина за сува и кршлива коса предизвикана од употреба на кокосово масло може да биде резултат на неправилно плакнење. По нанесувањето на кокосовото масло, треба да бидете сигурни дека добро ќе го исплакнете. Нежните и природни шампони можат да придонесат за задржување на маслото, затоа доколку ги користите, бидете претпазливи при плакнење.

Прочитајте и: Идеално за жени со тенка коса: Благодарение на овие фризури, косата ќе изгледа двојно побујна!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време