Негувана коса: Како да ја спречите појавата на испукани краеви

Најчести грешки во негата

Ако не сакате да ја скратите косата, обидете се да сторите сѐ за да ги спречите испукнатите краеви.

Еве неколку навики кои доведуваат до испукнати краеви:

Честото миење на косата

Професионалните фризери советуваат да ја миете косата најмногу три пати во една недела. Ова е проблем за сите оние чија коса брзо станува масна, во тој случај се случува да ја мијат косата секојдневно.

Сепак, тоа е контрапродуктивно и доведува до засилена маст на коса. Од друга страна, прекумерното миење на косата доведува и до нејзино оштетување. Ова се должи на испуштање на природен себум, односно слојот на себум што ги штити влакната, со што косата е подложна на пукање.

 

Неправилно и пречесто чешлање / фенирање

Испукнатите краеви се појавуваат кога ја чешлате косата повеќе од еднаш на ден, што веќе се смета за прекумерно чешлање. Иако не ви изгледа така, секој пат кога ќе направите агресија на косата таа станува подложна на пукање. Затоа, еднаш дневно, најдобро е да ја чешлате косата наутро и да оставите да дише во текот на денот.

Не ја чешлајте косата кога е влажна веднаш по миењето, бидејќи тогаш е особено чувствителна. Најдобро е да ја исчешлате пред миењето.

 

Водете сметка за чешелот и четката кои ги користите. Изберете ги оние со широк јаз меѓу забите и дрвени рачки, бидејќи тие се понежни на вашата коса.

Сушење на косата со пешкир

Кога ја миете косата, обично ја завиткувате во пешкир, така што тој ја собира целата течност. Она што не треба да направите е да ја триете косата со крпа за да ја исушите. Со тоа директно се оштетува косата и пука побрзо.

Можете да користите обична памучна маица наместо пешкир, бидејќи таа ќе биде понежна на вашата коса.

Прочитајте и: Здрави намирници кои ќе ви помогнат да ја одржувате косата здрава

Претерувате со стилизирање на косата

Бидете внимателни во врска со фенирањето на косата. Истото важи и за пеглањето или виткањето на косата. Во сите овие ситуации, косата е изложена на топлина и е поподложна на пукање.

Бојадисување на косата

Бојадисувањето на косата и извлекување на прамени се третмани кои се агресивни за нашата коса. Затоа не ги правете премногу често. Користете почести преливи што ќе ги направите дома, бидејќи тоа ќе го врати сјајот и ќе избегнете лоши ефекти на бојата на вашата коса.

Не претерувајте, сè во умерени количини е подобро. Вашата коса ќе ви биде благодарна ако правилно ја храните. Оставете ја косата да дише.

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време