Кој период од денот е идеален за миење на косата?

Косата е еден од најважните женски адути

Кога ја миете вашата коса?

Луѓето најчесто по навика ја мијат косата во точно определен период од денот. Меѓутоа, сепак постои идеален период за миење на косата. Познатите фризери откриле дека во зависност од структурата на косата, на некои луѓе повеќе им одговара да ја мијат косата наутро, а на други навечер.

Доколку имате тенка коса која брзо се масти, експертите препорачуваат да ја миете наутро. Така косата ќе ви изгледа свежо и сјајно во текот на целиот ден.

Од друга страна, ако имате кадрава, густа коса со подебело влакно, мијте ја навечер и по миењето, внимателно избришете ја со пешкир и оставете ја да се досуши природно. Така косата ќе го задржи волуменот, а и вашите кадри ќе изгледаат совршено.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време