Како да ја осветлите косата додека сте во изолација

Методи кои помагаат при домашни услови

Сакате да ја избелите косата и фантазирате дека имате светли прамени. Сепак, изолацијата во која сме и затворените салони за коса го одложуваат вашиот сон.

Постојат методи кои ќе ви помогнат да го добиете природниот ефект на руса коса дома. Ќе го постигнете тоа без оштетување и вашата коса ќе биде сјајна и здрава.

Осветлете ја косата со лосион од камилица

Кога станува збор за руса коса, камилицата е класична состојка во нејзината нега и еден од најпопуларните методи со кои се осветлува косата дома. Подгответе билен чај – или истурете топла вода над цвеќињата, откако ќе отстојат, натопете ја измиената коса со ладен чај. Оставете го да се исуши и исплакнете. Повторете ја оваа постапка по секое миење на косата – сè додека не го добиете посакуваниот ефект. Запомнете дека камилицата не е семоќна, таа само ја осветлува вашата коса.

Користете сок од лимон за да ја избелите косата

Исцедете го сокот од еден лимон и додадете околу 6 лажици вода. Добиената течност нанесете ја на сува коса. Држете на главата неколку часа, а потоа измијте ја косата. Повторете го овој процес неколку пати во текот на следните денови. Ефектот на сокот од лимон зависи од состојбата и бојата на вашата коса.

Прочитајте и: Негувана коса: Како да ја спречите појавата на испукани краеви

Маска од ревен

Ова растение можете да го набавите во поголемите супермаркети. Исечете три стебла од ревенот на коцки и прелијте 2 чаши вода или бело вино. На тивок оган, загревајте ја смесата околу триесет минути. Кога ќе биде топла, оставете да отстои некое време и исцедете ја. Ако сакате да добиете густа смеса, измешајте ја масата со бела глина. Нанесете на косата и оставете ја да остане околу 20 минути, а потоа добро исплакнете. Маската од ревен ќе ви овозможи да добиете коса во боја на мед. Може да се користи и за осветлување на веќе обоена коса.

Осветлете ја косата со мед

Измешајте 1 лажица мед, 1 лажица сок од лимон и 1,5 лажици од која било густа маска за коса. Нанесете ја маската на измиена коса и ставете капа. По околу 20-30 минути, исплакнете ја косата со вода. Во меѓувреме, можете да го подготвите вашето плакнење со мед. Измешајте 7 лажици мед со еднаква количина сок од лимон и 3 лажици силна количина камилица. Нанесете на вашата коса неколку часа, а потоа измијте ја косата.

Здрави намирници кои ќе ви помогнат да ја одржувате косата здрава

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време