Три мита за детскиот сон

Фото: Getty Images

Детскиот сон е драгоцено време кога родителите може да се одморат. Но многу деца не спијат цврсто, тие се будат цело време. И тоа трае со денови. Затоа, не е изненадувачки што мајките можат бесконечно да зборуваат за овој проблем.

ПРВ МИТ:

Колку подоцна навечер легнува детето, толку подолго ќе спие наутро

Повеќето бебиња се будат рано наутро и веднаш бараат внимание. За хронично ненаспаната мајка тоа станува вистинско мачење, па со сите сили се труди да го одложи будењето на своето дете за некое време. Ви се чини дека најлесниот начин да го направите тоа е да го легнете детето подоцна.

Меѓутоа, таа сè уште се буди рано наутро! Зошто?

Тоа е поврзано со циркадијалниот ритам: почнувајќи од пет наутро, се намалува концентрацијата на мелатонинот, хормонот за спиење, а телото се подготвува за будење. За деца од три месеци до шест години, будењето пред осум часот наутро се смета за нормално.

Ако ги легнете подоцна, тие ќе бидат уморни, што со текот на времето може да доведе до уште порано будење. Затоа, однесете го вашето дете навреме во кревет и – надевајте се дека нема да ве разбуди утредента наутро толку рано.

ВТОР МИТ:

Децата подобро спијат со вклучено светло

Ноќните светла изгледаат многу привлечно, а многу родители искрено веруваат дека бебињата спијат подобро со вклучени светла. Сепак, на која било возраст подобро е да се спие во темница. Факт е дека хормонот за спиење е директно зависен од светлината – таа го запира неговото лачење. Затоа, целосната темнина е важна за сонот. Тоа ќе му помогне на вашето бебе да спие помирно и полесно да заспие откако ќе се разбуди среде ноќ.

Дури и за време на дневниот сон, подобро е да се обезбеди темнина во просторијата. Новороденчињата, се разбира, може да спијат и со вклучено светло, но како што се приближуваат до четвртиот месец, тоа се менува.

Децата стануваат поактивни и пољубопитни и може да се разбудат среде ноќ само што ќе видат нешто интересно во собата. Што се однесува до детските стравови, децата ноќе спијат немирно не од страв од темнината, туку од замор. Кога ќе наполни осум недели, има смисла да се заспие бебето во затемнета просторија.

Подготовката за спиење вклучува и придушување на светлата еден час или два пред спиење. И ако детето се буди ноќе, нема потреба од силно светло, дури ни една минута. Топлите раце на мајката може да го смират дури и во мракот.

Ако поради некоја причина сè уште ви е неопходно светло, изберете придушено светло со топол спектар – жолто или црвено.

ТРЕТ МИТ:

Уморното дете ќе спие подобро

Многу родители веруваат дека детето што не спие прекуден ќе спие подобро навечер. Всушност, спротивното е точно. Детето може да остане будно без да се чувствува уморно одреден временски период, што одговара на неговата возраст, по што ќе се појави проблем. Имено, со заморот се јавува и хормонот на стресот – кортизол, сличен на адреналинот.

Оттука, уморното дете може да биде каприциозно и да плаче, па затоа не може да заспие. Важно е родителите да знаат колку долго нивното дете може да издржи будно – тоа зависи од неговата возраст. На малите деца никогаш не треба да им се ограничува спиењето прекуден со надеж дека ќе им се подобри ноќниот сон.

Приближно до првиот роденден, секоја мајка знае колку на нејзиното дете му е потребно да спие во текот на денот и не вреди да се менува тој режим. А раздразливите деца важно е да ги релаксирате, за полесно и побрзо да заспијат. Читањето пред спиење е добар ритуал.

Тоа не само што релаксира туку и го прави заспивањето поубаво.

Текст: „Руски доктор“

Фото: Pixabay, Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време