Стимулацијата го подобрува развојот на интелигенција кај децата

Соодветната стимулација може да го подобри развојот на интелигенција кај вашето дете.

Времето поминато со деца од економски статус е поважно за развојот на детето. Научниците утврдиле дека љубовта, грижата и вистинскиот интерес на родителите за детето, секојдневното работење со детето, се далеку поважни од образованието на родителите, професијата, богатството или големината на семејството.

Игри со меморија се одлични за развој на способноста за перцепирање и концентрација. Покрај тоа, тука се и друштвените игри. Околу три години, децата се подготвени да играат игри според претходно утврдени правила. Наједноставни се оние кои вклучуваат броење, како на пр. „Не лути се човече“. За играње „икс-нула“ не е потребно да се чека детето да знае да пишува и играта да биде на хартија. Само нацртајте табла и подгответе две групи идентични предмети и играта може да започне. Унапредувањето во оваа игра вклучува размислување однапред и правење „стратегија“, која успешно ги „загрева малите сиви ќелии“.

За бебиња препорачуваме шарени поголеми играчки кои се меки. Купете играчки од разни бои и поставете ги така што детето ќе може да ги гледа. Пуштете пријатна музика што ќе го направи вашето мало дете да се релаксира и смири и ќе му овозможи на вашето бебе да си игра со вода додека се бања. Физиолозите сметаат дека вежбите со прсти на бебето треба да започнат уште од најраното детство. Можете нежно да милувате, масажа и да ги движите прстите со шестмесечно бебе.

Физичката активност е многу важна кај децата, како и многу време поминато во природа. Детето ќе биде здраво и отпорно на болести. Трчање, прескокнување, додавање на топка – се активности кои ја стимулираат работата на окото  и со тоа влијаат превентивно на некои нарушувања во учењето. Најчестиот додаток на топче од сунѓер, исто така погоден за дневната соба, развива координација на движењата и фаќање со прстите.

Прочитајте и: Психолозите порачуваат: Престанете да им ги кажувате овие 3 работи на синовите!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време