Истражување: Семејствата со четири или повеќе деца се најсреќни и најзадоволни

Фото: Guliver/Getty Images

Додека многумина сметаат дека на големите семејства им е потешко да се справат со организацијата и финансиите, неодамнешното истражување покажа дека семејствата со четири или повеќе деца се всушност најсреќните и најзадоволните.

Децата внесуваат хаос, конфузија и лудило во нашето секојдневие. Но, неодамнешното истражување откри дека имањето повеќе деца може да биде клучот за поголема среќа. Како што се испостави, и покрај лудилото што го носи родителството, поголемите семејства се официјално најсреќни!

Студија на универзитетот „Едит Коуан“ во Перт откри дека семејствата со четири или повеќе деца уживаат најголемо задоволство од животот засновано на критериумите на еластичност, социјална поддршка и самопочитување. Се чини дека повеќе деца едноставно значат поголема среќа, па можеби по овие факти размислете уште еднаш:

Наследување облека

Сите оние слатки алишта што ги надраснаа децата пред да ги пробаат… познато? Па, сега целата таа прекрасна облека ќе добие нов сопственик. И друг сопственик после тоа. И после тоа. На крајот од животот на облеката, можете да бидете сигурни дека сте го извлеколе максимумот од секое парче!

После третото, стресот едноставно исчезнува!

Друга студија потврдува дека родителите со четири или повеќе деца се најмалку под стрес, особено во споредба со родителите со три деца. Стравувањата со првото дете стануваат сè помали. Според истражувањето, четири е магична бројка за помалку стрес и поголема среќа!

Поверојатно е да го сторите тоа правилно … на крајот

Сите тие први родителски грешки обично стануваат минато. Во четири или повеќе обиди од вас се бара да направите нешто правилно.

Повеќе раце… поголема помош… повеќе дадилки

Големите семејства се добро организирани, и многу постари деца се повеќе од задоволни да помогнат со помладите.

„Одете играјте со вашите браќа и сестри“

Во големите семејства никогаш нема досада! Играњето заедно е секогаш добра опција, ако двајцата не се согласат, секогаш можете да изберете „резервни“ браќа и сестри.

Групните активности стануваат полесни

Децата сакаат да играат криенка или да играат фудбал? Има толку многу од нив што можат лесно да играат едни против други без да мора да поканат повеќе пријатели.

Несовршеноста станува норма

По четири или повеќе деца е скоро невозможно да се одржи сè совршено. Преовладува хаос и родителите со повеќе деца се согласуваат дека овој хаос е прифатлив и не е нешто од што треба да се срамите.

Четирикратни гушкања, бакнежи и „те сакам мамичке“

Размислете за сите оние посебни моменти на родителство во кои можете да уживате одново и одново. Прв пат кога бебе ќе ве погледне? Првата бања? Првата насмевка? Првото смеење? Првата вистинска прегратка и милиони после тоа? Овие моменти вреди за дополнителен стрес, дополнителни трошоци и дополнителни валкани садови секој ден.

На крајот, повеќе деца значи повеќе внуци

И циклусот на дополнителни милувања, бакнежи и хаос продолжува. Но, овој пат, вратете ги кога ќе почнат да ве „замараат“.

Прочитајте и: Вежбањето во бременоста може да влијае на телесната тежина на бебето

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време