Деца и исхрана: Како да воспоставите здрави навики?

Раното усвојување на здрави навики во исхраната придонесува за нивно придржување во адолесценцијата, што го промовира растот и развојот на децата.

Еве неколку совети кои ќе им помогнат на новите родители да научат како најдобро да ги охрабрат своите деца да се хранат поздраво.

Сите рутини што ги развива вашето бебе во првата година од животот се потенцијални навики кои можат да се следат во текот на животот. Бебешките навики често траат цел живот и ова е голема причина вашето бебе да се навикне на изборите на здрава храна рано.

Магазинот „Бебе“ наведува неколку совети за воспоставување здрави навики кај мали деца.

Започнете рано

Разновидната понуда на зеленчук и овошје (во помали количини) ќе го навикне вашето дете на нивниот вкус и текстура. Истражувањата покажаа дека бебињата чија прва храна е зеленчук со горчлив вкус, најверојатно ќе ги прифатат овие вкусови во наредните години. Слушањето на знаците на глад и ситост кај бебето и соодветно хранење може да им помогне да одржат вроден инстинкт кога и колку сакаат да јадат.

Прифатете дека ќе има различни реакции на вкусовите

Лицата на бебињата покажуваат вродена реакција на горчлив вкус. Истражувачите откриле дека оваа реакција на лицето исчезнува кога бебињата повторно ќе го пробаат истиот вкус. Смешна гримаса во прв контакт со нова храна не мора да значи дека вашето дете не сака одредена храна што штотуку ја пробал. Како што растат бебињата, овој рефлекс исчезнува.

Бидете доследни

Не се откажувајте ако вашето дете не го прифати новиот вкус од прв пат. Може да бидат потребни од 10 до 15 обиди се додека не му се допадне нова храна, особено ако јадењата имаат горчлив вкус, како кељ, брокула или спанаќ. Ако вашето бебе не сакаше да ја испроба новата храна за прв пат, обидете се повторно по неколку дена.

Испробајте „нови“ вкусови заедно

Бебињата и малите деца учат нови работи имитирајќи ги другите, а истото важи и кога станува збор за здрави навики во исхраната. Нивните најголеми модели се родителите. Ако ве гледаат како уживате во здравиот избор на храна, и тие ќе сакаат да ги испробаат. Најдобар начин е да им покажете на вашите деца колку уживате во самата храна за време на редовните семејни оброци.

Внимавајте на пијалаците

Кога вашето дете е жедно, понудете му вода или незасладени пијалаци. Овошните сокови содржат многу овошен шеќер и мала хранлива вредност, и секој пијалак богат со шеќер може да ги оштети забите на вашето дете.

Закуските можат да бидат здрави и вкусни

Закуските треба да бидат мали оброци што ќе го задоволат апетитот на вашето бебе. Осигурете се дека големината на порцијата е соодветна за вашето дете повторно да биде гладно за главниот оброк. Обидете се со здрави закуски, како што се брокула на пареа, стапчиња од сирење или јогурт со малку маснотии.

Бебињата кои се навикнуваат на овие здрави закуски од порано, веројатно ќе се држат до нив за време на зрелоста. Тоа им помага да одржуваат здрав начин на живот. Животот може да стане неуреден и исто како што повремено уживаме во чоколадо или торта, така да прави и вашето мало. Како и да е, секој напор што ќе го вложите за развој на здрави навики ќе резултира со поздрав начин на живот и кога ќе порасне и во подоцнежните години.

Прочитајте и: Тест за родители: Каков вид на воспитување применувате?

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време